STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /Z CYKLU: GODZINA PRÓBY... WYKŁAD: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI
V Wileńska Brygada AK

V Wileńska Brygada AK

/

Z cyklu: Godzina próby... Wykład: Żołnierze Wyklęci

TERMIN sobota, 16 listopada 2019
godz. 16.00
MIEJSCE Willa Caro
Polskich patriotów, którzy w latach 1944-1963 tworzyli antykomunistyczne i niepodległościowe podziemie, określamy mianem „Żołnierzy Wyklętych”. Wyparcie wojsk niemieckich pod koniec II wojny światowej nie oznaczało dla Polaków odzyskania niepodległości. Opuszczona po konferencjach w Teheranie i Jałcie przez alianckich sojuszników Polska, znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, tracąc jednocześnie na rzecz Związku Radzieckiego swoje ziemie wschodnie. Zmierzając do stworzenia z Polski państwa o ustroju komunistycznym, Sowieci przystąpili do likwidacji osób i środowisk niepodległościowych. Niezgoda tysięcy Polaków na sowiecki dyktat pchnęła wielu z nich do walki. Ludzie ci nie mogli pogodzić się z samowolą i bezkarnością sił sowieckich stacjonujących w Polsce i nie uznawali władzy marionetkowego rządu komunistycznego. Wierzyli w odzyskanie suwerenności. Podczas kolejnego wykładu z cyklu „Godzina próby…” historyk Michał Miwa-Młot opowiadać będzie o fenomenie oporu wobec drugiej okupacji, przybliży sylwetki „Ognia”, „Łupaszki”, „Bartka”, „Burego” – legendarnych przywódców „Żołnierzy Wyklętych”. Zastanowimy się także: „Wyklęci czy Przeklęci”?
 
W okresie PRL Żołnierze Wyklęci zostali skazani na niepamięć. Przez ponad pół wieku komunistyczna propaganda próbowała zniesławić i wymazać pamięć o bohaterach. Nazywano ich bandami reakcyjnego podziemia, kreowano na pospolitych bandytów. Setki patriotów torturowanych i mordowanych przez UB i MO miały na zawsze zniknąć z polskiej historii. Niestety nawet w Polsce po 1989 roku zbyt długo milczano o losie niepodległościowego podziemia, stąd losy Żołnierzy Wyklętych pozostają nieznane w powszechnej świadomości. 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego wraz z innymi przywódcami Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, będącej jedną z głównych organizacji niepodległościowych w powojennej Polsce. W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, obchodzone 1 marca  święto państwowe poświęcone żołnierzom „tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – <bandytów> i <faszystów>”.  

 

Harmonogram kolejnych wykładów:

 

Katastrofa w Gibraltarze
14 grudnia 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Śmierć generała Sikorskiego – zamach czy wypadek? Kulisy tajemniczej  śmierci polskiego premiera i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Gra wywiadów – polskiego, brytyjskiego i sowieckiego.

 

 

Jak Rzeczypospolita stała się PRL-em?
18 stycznia 2020, Willa Caro, godz. 16.00

Kolejna zdrada sojuszników, „wolne” wybory 1947 r., proces przejmowania władzy przez komunistów, opór polskiego społeczeństwa, organizacja i działalność organów bezpieczeństwa...

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej