Akcja_Burza_w_Lublinie - źródło - Centralne Archiwum Wojskowe

Z cyklu: Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej Wykład piąty: Akcja „Burza”

TERMIN sobota, 21 września 2019
MIEJSCE Willa Caro
W związku z przypadającą w tym roku 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej w marcu rozpoczęliśmy cykl wykładów „Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej”, które prowadzi historyk Michał Miwa-Młot. Na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie  zapraszamy do Willi Caro 21 września 2019 o godz. 16.00. Wykład poświęcony będzie akcji „Burza”. Prowadzący przedstawi z jednej strony strategię polskich władz na Zachodzie i w okupowanym kraju wobec Sowietów, z drugiej – plany Stalina w stosunku do Polski. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy akcja „Burza” miała sens, oraz poznamy inne operacje, m.in. „Ostra Brama”.

Harmonogram kolejnych wykładów:

Powstanie warszawskie
26 października 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Dlaczego wybuchło powstanie? Przygotowania do zrywu, faktyczny stan uzbrojenia, przebieg walk, co z ludnością cywilną? Dlaczego Powstanie trwało tak długo? Co zawdzięczamy powstańcom?

Żołnierze Wyklęci
16 listopada 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Od czego pochodzi nazwa? Fenomen oporu wobec drugiej okupacji. „Ogień”, „Łupaszka”, „Bartek”, „Bury” – sylwetki legendarnych przywódców, „Wyklęci czy Przeklęci”?

Katastrofa w Gibraltarze
14 grudnia 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Śmierć generała Sikorskiego – zamach czy wypadek? Kulisy tajemniczej  śmierci polskiego premiera i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Gra wywiadów – polskiego, brytyjskiego i sowieckiego.

Jak Rzeczypospolita stała się PRL-em?
18 stycznia 2020, Willa Caro, godz. 16.00

Kolejna zdrada sojuszników, „wolne” wybory 1947 r., proces przejmowania władzy przez komunistów, opór polskiego społeczeństwa, organizacja i działalność organów bezpieczeństwa...