STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„Z BOGIEM ZA KRÓLA I OJCZYZNĘ” – PROMOCJA WYDAWNICTWA
Uwaga! *** W czwartek i piątek, 9 i 10 czerwca br. Willa Caro będzie niedostępna dla zwiedzających. *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!
/

„Z Bogiem za króla i ojczyznę” – promocja wydawnictwa

TERMIN piątek, 31 stycznia 2020 godz. 17:00
MIEJSCE Willa Caro
W piątek, 31 stycznia 2020 roku, o godz. 17.00, zapraszamy do Willi Caro na promocję wydawnictwa Z Bogiem za króla i ojczyznę. Książka jest katalogiem wystawy o tym samym tytule, która była prezentowana w Muzeum w Gliwicach od 28 lutego do 23 kwietnia 2017 roku. Jej kuratorami byli kolekcjoner Norbert Kozioł oraz Aleksandra Korol-Chudy (Oddział IPN w Katowicach) i Zbigniew Gołasz (obecnie Muzeum w Gliwicach). W spotkaniu udział wezmą: Norbert Kozioł, Sebastian Rosenbaum i Zbigniew Gołasz. Wydarzenie będzie również okazją do zakupu publikacji w promocyjnej cenie 70,00 zł. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Publikacja jest ważną pozycją dla muzealnictwa, ale i historiografii. Autorzy zmierzyli się z trudnym zadaniem opisania po raz pierwszy fenomenu, jakim bez wątpienia była kultura militarna w należącej do Prus prowincji śląskiej, która podlegała V (poznańskiemu) oraz VI (wrocławskiemu) korpusowi armijnemu. Opisane zostały wszystkie występujące tu formacje wojskowe: piechota, kawaleria, artyleria, saperzy i poszczególne jednostki (wszystkie), wraz z genezą powstania i historią. Co istotne, zaprezentowano również mundury i artefakty związane z działalnością poszczególnych jednostek i oryginalnym zjawiskiem rezerwistyki, które pochodzą z unikalnej i niezwykle bogatej, gromadzonej przez cztery dekady kolekcji Norberta Kozioła. Książka przenosi nas w zaginiony, niezwykle barwny świat śląskich regimentów. Bez tytanicznej pracy i pasji  Norberta Kozioła, odtworzenie tego świata byłoby niemożliwe.

Norbert Kozioł, Sebastian Rosenbaum, „Z Bogiem za króla i ojczyznę”. Kultura militarna prowincji śląskiej od wojen zjednoczeniowych do Wielkiej Wojny (1864–1914), Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2017, s. 272, oprawa: miękka ze skrzydełkami, wymiary: 23x27x2,9 cm, ISBN: 978-83-953910-0-6, wyd. I.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej