STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /XIX EDYCJA GLIWICKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO - "BIEGUNY MODERNIZMU"
Kamienica Art Nouveau, fot. R. Nakonieczny

Kamienica Art Nouveau, fot. R. Nakonieczny

Dawny Szpital Chorób Kobiecych Frauenklinik, fot. R. Nakonieczny

Dawny Szpital Chorób Kobiecych Frauenklinik, fot. R. Nakonieczny

Zabudowa Placu J. Piłsudskiego, fot. R. Nakonieczny

Zabudowa Placu J. Piłsudskiego, fot. R. Nakonieczny

Dom towarowy DeFaKa, fot. R. Nakonieczny

Dom towarowy DeFaKa, fot. R. Nakonieczny

Biurowiec Fluor Projprzem, fot. R. Nakonieczny

Biurowiec Fluor Projprzem, fot. R. Nakonieczny

Osiedle Stawowa, fot. R. Nakonieczny

Osiedle Stawowa, fot. R. Nakonieczny

Gmach Biprohutu,  fot. R. Nakonieczny

Gmach Biprohutu, fot. R. Nakonieczny

Palmiarnia Miejska, fot. R. Nakonieczny

Palmiarnia Miejska, fot. R. Nakonieczny

/

XIX edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego - "Bieguny Modernizmu"

TERMIN 17-19 września 2021
Podczas tegorocznych, XIX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, których kuratorem jest dr Ryszard Nakonieczny, będziemy wędrować pomiędzy biegunami gliwickiego modernizmu. W mieście nad Kłodnicą przedwojenny modernizm niemiecki (1900 - 1939) spotyka się z powojennym modernizmem polskim (1945-dziś). Ich dialog tworzy jedyną w swoim rodzaju opowieść o tym, jak w architekturze ujawnia się licząca już ponad dwa stulecia idea „nowoczesności” tak przecież bliska miastu, które o sobie samym mówi, że „Przyszłość jest tu”. Tegoroczna edycja GDDK to także pierwsza odsłona wytyczanego przez Muzeum „Szlaku gliwickiego modernizmu” oraz zapowiedź książki Ryszarda Nakoniecznego o architekturze modernistycznej w Gliwicach, która już niedługo ukaże się w muzealnej oficynie wydawniczej. XIX edycją GDDK zainaugurujemy także roczny cykl wykładów „Modernizm, postmodernizm, architektura” przygotowanych przez filozof, Ewę Chudybę. Jego przedmiotem będzie ideowe zaplecze nurtów i zjawisk w obrębie kultury, które określamy z pomocą pojęć takich jak: modernizm i postmodernizm oraz to, jak pod ich wpływem kształtuje się architektura i nasze jej rozumienie. "Zjawisko modernizmu w architekturze Gliwic miało swe preludium wcześniej niż w innych częściach Europy. Tendencja ta rozpoczyna się od pruskiej industrializacji o brytyjskiej proweniencji, przechodząc potem przez 3 kolejne etapy rozwoju: wczesną (Art Nouveau, Ekspresjonizm, reedycja stylu około 1800 roku), dojrzałą (Neues Bauen czyli styl międzynarodowy) i późną (socmodernizm). Ale nurt ten nie umarł jak twierdził Charles Jencks – znany teoretyk architektury, jego pryncypia są ponadczasowe, żyje i uwidacznia się w nowej odsłonie neo- trans- lub meta-modernizmu. Spróbujmy razem odkryć je w przestrzeni miasta" – mówi Ryszard Nakonieczny.
 
XIX edycję Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego rozpoczniemy w piątkowy wieczór, 17 września, wykładem dr Ryszarda Nakoniecznego pt. „Bieguny gliwickiego modernizmu”, który odbywać się będzie na platformie ZOOM. W sobotę i niedzielę zapraszamy na wycieczki piesze, które prowadzić będzie Ryszard Nakonieczny. Szlak gliwickiego modernizmu poprowadzi nas od secesji po funkcjonalizm, od ceglanego ekspresjonizmu po megastruktury i budynki punktowe. Przekonamy się,  że Gliwice architekturą nowoczesną stoją i nie chodzi tu tylko o jedno z pierwszych na świecie dzieł progresywnego modernizmu, czyli zrealizowany już w 1922 roku Seidenhaus Weichmann – Dom Towarowy Erwina Weichmanna. Ten zaprojektowany przez Ericha Mendelschona obiekt to najbardziej radykalny budynek wzniesiony na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym. W architekturze naszego miasta znajdziemy zapisane wszystkie rozdziały historii modernizmu – od tych najwcześniejszych – po najnowsze, przez co wędrówka po Gliwicach może stać najlepszym sposobem poznawania stylistycznych nurtów, w których próbuje wyrażać się nowoczesność. Na przykład struktura domu towarowego DeFaKa z 1929 roku opowie nam o pięciu punktach architektury nowoczesnej propagowanych przez Le Corbusiera (wolny parter, wolny plan, wolna elewacja, wstęgowe okna i dach taras). Z kolei struktura kratownicowa budynku gliwickiej Palmiarni Miejskiej przybliży rodzimą odsłonę tendencji high-tech, obecnej w późnym modernizmie. Z kolei układ urbanistyczny centrum miasta i kamienice okalające plac Piłsudskiego projektowane w stylu umiarkowanego modernizmu, łączącego elementy historyczne z ekspresjonizmem i detalem Art Déco, świadczą, że „nowoczesność” wcale koniecznie nie musi się odcinać od wszelkiej tradycji. Z kolei powojenny, socmodernistyczny biurowiec Fluor Projprzem z 1953 roku, wyrażając idee realnego socjalizmu z pomocą klasycznej reguły grecko-rzymskiej architektury, sprzyja refleksji nad tym, czy starożytni też przypadkiem nie byli nowocześni.
 
Natomiast samo pytanie o to, co jest nowego w nowo-żytnosci i nowo-czesności, a także o to, czym właściwie w kulturze są nurty czy też prądy określane z pomocą terminów: „modernizm” i „postmodernizm”, skoro w realizacjach architektonicznych przejawiają się w tak wieloraki i odmienny sposób – będzie już przedmiotem wykładów „Modernizm, postmodernizm, architektura”. Bo przecież wcale nie jest oczywiste, co wspólnego – poza nazwą – ma „swoboda późnego modernizmu”, reprezentowana przez gmach Biprohutu, usytuowany naprzeciwko gliwickiego Dworca, z secesyjną kamienicą ze zbiegu ulic Częstochowskiej i Gorzołki, którą uznać można za wzorcowy przykład „Modern Style” przełomu XIX i XX wieku. Na pierwszy z cyklu wykładów, pt. „Architektura i pojęcie stylu”, który odbędzie się na platformie ZOOM, zaprosimy we środę, 22 września.
 

XIX Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego - PROGRAM

BIEGUNY MODERNIZMU



Piątek 17.09.2021, platforma ZOOM, godz. 18.00
„Bieguny gliwickiego modernizmu” wykład otwierający XIX GDDK
Prowadzenie: dr Ryszard Nakonieczny –Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Zapisy pod adresem: zapisy@muzeum.gliwice.pl



Sobota, 18.09.2021, wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Zawiązki i owoce przedwojennego modernizmu niemieckiego (1900 - 1939)
Zbiórka: Kamienica u zbiegu ulic Gorzołki i Częstochowskiej
Trasa obejmuje 20 obiektów.
Przewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.



Niedziela, 19.09.2021 wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Plon powojennego modernizmu polskiego (1945 - dziś)
Zbiórka: Urząd Miejski (przed wejściem głównym),
Trasa obejmuje 15 obiektów.
Przewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach


Uwaga! Zapisy na wycieczki piesze prowadzimy pod numerem telefonu 783 560 006 od wtorku, 14 września 2021. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc – i w związku z wymogami sanitarnymi związanymi ze stanem epidemii – zapisy prowadzimy WYŁĄCZNIE TELEFONICZNIE - decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczkach wyłącznie pod opieką dorosłych.


Muzeum zastrzega, że ze względu na stan epidemii uczestnicy wydarzeń w ramach XIX GDDK zobowiązani są do przestrzegania zasad sanitarnych m.in. dystansu społecznego. Wydarzenia mogą zostać odwołane, bądź mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące liczby uczestniczących w nich osób.



Środa, 22 września 2021, Willa Caro (platforma zoom), godz. 18.00

Nowy cykl wykładów: Modernizm, postmodernizm, architektura
Wykład pierwszy: Architektura a pojęcie stylu
Wykład: Ewa Chudyba
Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@muzeum.gliwice.pl

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej