STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WYRÓŻNIENIE DLA KSIĄŻKI "NAGA" O KAZIMIERZE DYAKOWSKIEJ

WYRÓŻNIENIE DLA KSIĄŻKI "NAGA" O KAZIMIERZE DYAKOWSKIEJ

TERMIN czwartek, 26 maja 2022
MIEJSCE Czytelnia Sztuki

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że wydana przez Muzeum w Gliwicach w ramach serii Czytelnia Sztuki publikacja, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsza Polska Książka Roku 2021” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Napisana przez Ewelinę Lasotę „Naga. Kazimiera Dyakowska. Portret i akt 1959–1966” przybliża osobę prekursorki kobiecego aktu w fotografii. Ta związana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym twórczyni odniosła spektakularny sukces pokazując swoje prace w ramach monograficznej wystawy pt. „Impresje dziewczęce”. Autorka omawia nie tylko tę prezentowaną w rozmaitych polskich miastach ekspozycję, lecz także w wyczerpujący sposób zarysowuje wątek biograficzny. Publikacja zawiera wybrane fragmenty wspomnień fotografki, oraz wywiady z jej najbliższymi. Ciekawy kontekst drugiej połowy lat 60’tych nakreślą przywołane przez kuratorkę reakcje odbiorców wystaw Dyakowskiej zamieszczane w popularnej prasie i księgach pamiątkowych. Elegancką i oszczędną w środkach oprawę graficzną zaprojektowała Katarzyna Wolny-Grządziel.

Publikacja stanowi kolejny etap prac badawczych poświęconych dokonaniom osób należących do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Inicjowane i konsekwentnie prowadzone od ponad dziesięciu lat w ramach programu Czytelni Sztuki poszukiwania odsłaniają a następnie prezentują w formie wystawienniczej i wydawniczej bogatą aktywność twórczą wybitnych indywidualności tego niezwykłego środowiska – powiedział Grzegorz Krawczyk, szef Czytelni Sztuki.

fot. Katarzyna Wolny-Grządziel