STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WYRÓŻNIENIE DLA KSIĄŻKI "NAGA" O KAZIMIERZE DYAKOWSKIEJ
Szanowni Państwo, w sobotę i niedzielę 2 i 3 lipca br., Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest niedostępny dla zwiedzających w związku z wydarzeniem "Opowieści o miejscach, w których mieszkał Bóg. Synagogi i domy modlitwy po 83 latach" (W te dni zapraszamy do Domu Pamięci na wykłady o godz. 17.00) *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

WYRÓŻNIENIE DLA KSIĄŻKI "NAGA" O KAZIMIERZE DYAKOWSKIEJ

TERMIN czwartek, 26 maja 2022
MIEJSCE Czytelnia Sztuki

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że wydana przez Muzeum w Gliwicach w ramach serii Czytelnia Sztuki publikacja, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsza Polska Książka Roku 2021” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Napisana przez Ewelinę Lasotę „Naga. Kazimiera Dyakowska. Portret i akt 1959–1966” przybliża osobę prekursorki kobiecego aktu w fotografii. Ta związana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym twórczyni odniosła spektakularny sukces pokazując swoje prace w ramach monograficznej wystawy pt. „Impresje dziewczęce”. Autorka omawia nie tylko tę prezentowaną w rozmaitych polskich miastach ekspozycję, lecz także w wyczerpujący sposób zarysowuje wątek biograficzny. Publikacja zawiera wybrane fragmenty wspomnień fotografki, oraz wywiady z jej najbliższymi. Ciekawy kontekst drugiej połowy lat 60’tych nakreślą przywołane przez kuratorkę reakcje odbiorców wystaw Dyakowskiej zamieszczane w popularnej prasie i księgach pamiątkowych. Elegancką i oszczędną w środkach oprawę graficzną zaprojektowała Katarzyna Wolny-Grządziel.

Publikacja stanowi kolejny etap prac badawczych poświęconych dokonaniom osób należących do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Inicjowane i konsekwentnie prowadzone od ponad dziesięciu lat w ramach programu Czytelni Sztuki poszukiwania odsłaniają a następnie prezentują w formie wystawienniczej i wydawniczej bogatą aktywność twórczą wybitnych indywidualności tego niezwykłego środowiska – powiedział Grzegorz Krawczyk, szef Czytelni Sztuki.

fot. Katarzyna Wolny-Grządziel