STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WSZECHNICA PAU. WYKŁAD: MENTALNOŚĆ PRAWEGO KCIUKA I INNE POWIKŁANIA AFFLUENZY
Szanowni Państwo, w sobotę i niedzielę 2 i 3 lipca br., Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest niedostępny dla zwiedzających w związku z wydarzeniem "Opowieści o miejscach, w których mieszkał Bóg. Synagogi i domy modlitwy po 83 latach" (W te dni zapraszamy do Domu Pamięci na wykłady o godz. 17.00) *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Wszechnica PAU. Wykład: Mentalność prawego kciuka i inne powikłania Affluenzy

TERMIN czwartek, 23 czerwca 2022 godz. 16:00
MIEJSCE Willa Caro
Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością. Choć nie ma już  z nami profesora Mieczysława Chorążego, który był organizatorem gliwickiej Wszechnicy, wykłady trwają nadal. Zadania ich organizacji podjęła się bowiem prof. Barbara Jarząb, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddziału w Gliwicach. We czwartek, 23 czerwca o godz. 16.00 zapraszamy na kolejny wykład w ramach Wszechnicy pt.: „Mentalność prawego kciuka i inne powikłania Affluenzy”. Prowadzić go będzie dr Teresa Sikora z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizująca się w psychologii konsumenta i psychologii społecznej. Wykład odbędzie się stacjonarnie, w Willi Caro.  Wstęp wolny. Zapraszamy!

Dr Teresa Sikora, adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się problematyką psychologii umysłu,  psychologią jakości życia,  konsumpcji i relacji z rzeczami, reklamy. Rozważania psychologiczne osadza w interdyscyplinarnym kontekście uwzględniając czynniki kulturowe, społeczne, cywilizacyjne. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych, współpracowała z innymi uczelniami (m.in. ASP Katowice, ASP Kraków, WSHE Łódź, WSB Poznań), prowadzi wykłady dla Uniwersytetów dla Dzieci oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Współpracuje, w charakterze eksperta, ze stacjami telewizyjnymi ( TVP Kultura, TVN, TVP Katowice), radiowymi (Polskie Radio Katowice, radio RMF, Radio Piekary, radio M) oraz dziennikarzami prasowymi (Polityka, Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna). Jest m.in. autorką następujących publikacji:

Sikora, T. (2012). W supermarkecie szczęścia. [W:] M. Górnik-Durose, A. M. Zawadzka (red.), W supermarkecie szczęścia: O różnorodności zachowań konsumenckich w kontekście jakości życia. Warszawa: Wyd. Difin SA.

Sikora, T. (2013). O mentalności współczesnego człowieka, jej źródłach i przejawach, [W:] Małgorzata Górnik-Durose (red.), Kultura współczesna a zdrowie, Sopot: GWP.

Sikora, T. (2015). Psycho-kulturowy mechanizm wyceny przyjemności. Psychologia Ekonomiczna, nr 7 (1/2015).

Górnik-Durose, M.; Jach, Ł.; Pasztak-Opiłka, A.; Sikora, T.;  (2019). Sens i wartość zdrowia
w kontekście współczesnej mentalności. Wydawnictwo Difin SA, Warszawa