Szanowni Państwo, informujemy, że w Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę oraz w Poniedziałek Wielkanocny – 20 kwietnia, 21 kwietnia oraz 22 kwietnia 2019 roku – wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą nieczynne.
Pisanki huculskie, fragment pocztówki, Praga, nakładem B. Koči, źródło: Biblioteka Narodowa

Wielkanoc na Kresach. Zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych w Muzeum w Gliwicach

TERMIN 26 marca - 17 kwietnia 2019
Willa Caro i Zamek Piastowski: 9.00, 10.30 i 12.00
Oddział Odlewnictwa Artystycznego: 10.00 i 12.00
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Oddział Odlewnictwa Artystycznego
W tym roku przed Wielkanocą zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne do udziału w wyprawie na Kresy dawnej Rzeczpospolitej. Jakie tradycje wielkopostne i wielkanocne tam kultywowano? Co działo się w Wielkim Tygodniu? Jakie pokarmy święcono i czy lany poniedziałek wszędzie był mokry? Przybliżymy zapomniane i wciąż żywe zwyczaje, porównamy Wielkanoc kresową ze śląską – opowiemy m.in. o różnicach między palmami i odmiennych sposobach dekorowania jajek. Ponadto na Zamku Piastowskim obejrzymy barwne kraszanki na ekspozycji etnograficznej, a w Willi Caro odwiedzimy wystawę „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”, aby przyjrzeć się obrazowi „Święcone” Teodora Axentowicza. Zwieńczeniem wszystkich zajęć będą warsztaty plastyczne. Zapraszamy do Muzeum w Gliwicach od 26 marca do 17 kwietnia 2019! Koszt udziału w zajęciach to złotówka od grupy.

Grupy przedszkolne i szkolne zapraszamy na zajęcia wielkanocne:
do Willi Caro od 26 marca do 17 kwietnia 2019 (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00
do Zamku Piastowskiego od 2 do 17 kwietnia 2019 r. (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00
do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego od 27 do 29 marca 2019 r. (od środy do piątku) – godz. 10.00 i 12.00.

Koszt udziału w zajęciach to 1 zł od grupy. Maksymalna liczba uczestników zajęć to 30 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłaszanie grup pod numerem telefonu: 783 560 006 (od poniedziałku do piątku między 9.00 a 16.00).

Willa Caro

Zajęcia realizowane są od 26 marca do 17 kwietnia 2019 (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00

Półpoście, mości panie! O zwyczajach wielkopostnych
Wielki Post – okres poprzedzający Wielkanoc. W tradycji ludowej czas ten ma określone znaczenie oraz symbolikę, jest bogaty w obrzędy i zwyczaje. Wiele z nich jest praktykowanych do dzisiejszego dnia, inne są już zupełnie zapomniane. Dlaczego w połowie Wielkiego Postu, okresu który ma być czasem powagi i zadumy, młodzi chłopcy hałasowali i rozbijali garnki? Jaka jest symbolika palmy wielkanocnej? Co oznacza określenie „środa żurowa”? Na zajęciach poznamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące zwyczajów wielkopostnych na Śląsku i Kresach. Opowiemy o tradycjach i obrzędach, a w części warsztatowej będziemy tworzyć wielkanocne palmy.
Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych.

Wielkanocna radość na Kresach i Śląsku
Zajęcia zabiorą nas w odległą podróż po Kresach dawnej Rzeczpospolitej. Przybliżymy wielkanocne zwyczaje tych ziem – odkryjemy, jak smakowała Wielkanoc na Kresach i dlaczego Wileńszczyzna słynęła z palm, a Huculszczyzna i Wołyń znane były z pisanek. Poznamy różnice i podobieństwa między wielkanocnymi tradycjami na Kresach i na Śląsku. Podsumowaniem zajęć będą warsztaty plastyczne, nawiązujące do najsłynniejszych tradycji wielkanocnych tych regionów.
Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i uczniów szkół podstawowych.

Pisanki woskiem pisane, czyli łemkowskie i huculskie zwyczaje wielkanocne
„Atlantyda Słowiańszczyzny” tak nazwał Huculszczyznę Stanisław Vincenz, miłośnik i znawca tej magicznej krainy. Czym zasłużyła sobie na to miano oraz kim są jej mieszkańcy – tajemniczy Hucułowie? Nawiązując do zbliżającej się wiosny, a wraz z nią Świąt Wielkiej Nocy, spróbujemy poznać Huculszczyznę poprzez tamtejsze zwyczaje wielkanocne. Poznamy technikę batiku oraz dowiemy się, w jaki sposób tworzy się piękne „pysanki”. Wędrówkę na Huculszczyznę rozpoczniemy obrazami „Święcone” i „Kołomyjka” Teodora Axentowicza, a na koniec utrwalimy naszą wiedzę, wykonując kreatywne huculskie pisanki.

Zamek Piastowski

Zajęcia realizowane są od 2 do 17 kwietnia 2019 (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Zajęcia realizowane są od 27 do 29 marca 2019 (od środy do piątku) – godz. 10.00, 12.00

Wielkanocna radość na Kresach i Śląsku
Zajęcia zabiorą nas w odległą podróż po Kresach dawnej Rzeczpospolitej. Przybliżymy wielkanocne zwyczaje tych ziem – odkryjemy, jak smakowała Wielkanoc na Kresach i dlaczego Wileńszczyzna słynęła z palm, a Huculszczyzna i Wołyń znane były z pisanek. Poznamy różnice i podobieństwa między wielkanocnymi tradycjami na Kresach i na Śląsku. Podsumowaniem zajęć będą warsztaty plastyczne, w ramach których uczestnicy ozdabiać będą odlewy gipsowe o tematyce wielkanocnej.
Zajęcia dla grup przedszkolnych (od lat 5) i uczniów szkół podstawowych.
UWAGA! Prosimy o przygotowanie listy uczestników, a także zabranie ze sobą pudełka na odlewy.