STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /SPĘDŹ FERIE Z... GLIWICAMI!
Władysław Sulecki

Władysław Sulecki

Gliwice, ul. Kuczewskiego 9 (dziś ul. M. Strzody) dawna szkoła budowy maszym, obecnie Politechnika Śląska, Wydział Chemiczny, fot. zbiory Muzeum w Gliwicach

Gliwice, ul. Kuczewskiego 9 (dziś ul. M. Strzody) dawna szkoła budowy maszym, obecnie Politechnika Śląska, Wydział Chemiczny, fot. zbiory Muzeum w Gliwicach

Marsz w obronie więźniów politycznych w Gliwicach, 1981 r., fot. IPN w Katowicach

Marsz w obronie więźniów politycznych w Gliwicach, 1981 r., fot. IPN w Katowicach

/

Spędź ferie z... Gliwicami!

TERMIN 07-21 stycznia 2021
godz. 9.00, 11.00
W tym roku podczas ferii zostaniemy w domu, w naszym mieście. Ale ta wymuszona pandemią sytuacja przynieść może wiele pożytku, pozwoli rozejrzeć się wokół, dostrzec i docenić przebogatą historię Gliwic i tworzących ją ludzi. W trakcie zajęć przygotowanych na czas ferii tym razem będziemy podejmować wątki bliskie współczesności. Dopiero co wydana przez Muzeum w Gliwicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności książka „Gliwicka Opozycja 1976-1990” stała się punktem wyjścia dla opowieści o współczesnych bohaterach, którzy właśnie tu, w Gliwicach, tworzyli zręby Solidarności i walczyli z komunistycznym zniewoleniem. Mistrz J.R.R. Tolkien pisał, że dobro i zło nie zmienia się z biegiem lat. Chcemy przybliżyć postaci ludzi niezłomnych, kobiet i mężczyzn, którzy walczyli nie ze smokami, ale z potworem jakim było państwo totalitarne – komunistyczny PRL.  Ale nie tylko. Szczególnie ważny w powojennej historii Gliwic jest wątek Kresowian, którzy przynieśli ze sobą i zaszczepili w mieście cząstkę Kresów, a także – na zrębie kadry i studentów Politechniki Lwowskiej – stworzyli Politechnikę Śląską. Podczas zajęć poświęconych gliwickim Kresowianom opowiemy o szczególnie z nimi związanych miejscach w mieście i dowiemy się, czy możliwe jest spacerować ulicami Gliwic, będąc jednocześnie… we Lwowie.  


Udział w zajęciach bezpłatny. Przyjmujemy zapisy zarówno grup szkolnych i przedszkolnych uczestniczących w półkoloniach, jak i osób indywidualnych – rodzice/opiekunowie z dziećmi. Zajęcia realizowane na platformie ZOOM. Zapisy pod numerem: 783 560 006.

Uwaga! W dniu 30 i 31 grudnia nie ma możliwości zapisania się.

Tematy zajęć do wyboru:

Gliwicka Opozycja 1945-1990

Po roku 1945 Gliwice znalazły się w granicach państwa polskiego, w którym władzę stopniowo zaczęli zawłaszczać komuniści, by po 1948 roku całkowicie opanować scenę polityczną w kraju. Jak w mieście nad Kłodnicą wyglądał rząd dusz? Na to pytanie odpowiemy podczas lekcji poświęconej historii gliwickiej opozycji po 1945 roku. Przyjrzymy się, jak malowały się postawy gliwiczan na tle najważniejszych zrywów okresu PRL (czerwiec 1956, marzec 1968, grudzień 1970 i sierpień 1980). Czy było to miasto niepokorne? W jakich miejscach na mapie Gliwic budziła się „Solidarność” i jakie osoby ją budowały? W odtwarzaniu podziemia antykomunistycznego w naszym mieście pomogą nam relacje świadków tamtych czasów oraz liczne dokumenty zgromadzone przez Muzeum w Gliwicach, z którymi zapoznać się możemy w  wydanej przez Muzeum w Gliwicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności  publikacji „Gliwicka Opozycja…” oraz portalu: www.opozycja.muzeum.gliwice.pl.

Zajęcia dla uczniów klas 4-8 i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Materiały do pobrania TUTAJ.

 

 

Powyżej - strona z komiksu Daniela Gizickiego i Grzegorza Pawlaka "Marcowe ulice” nawiązującego do protestów studenckich, jakie - także w Gliwicach - miały miejsce w marcu 1968 roku w Polsce. Komiks ukazał się w wydanej przez Muzeum w Gliwicach antologii "Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice". Przeczytać o wydarzeniach Marca'68 w Gliwicach i obejrzeć komiks  można TUTAJ

Gliwicki bohater – Władysław Sulecki

Człowiek, który w czasach ciemności – w czasach komunistycznego zniewolenia - nie pozwolił zgasić w sobie wewnętrznego światła i protestował, mówił „nie” kłamstwu, okrucieństwu i niesprawiedliwości systemu. Władysław Sulecki. Pracował jako górnik w kopalni „Gliwice”, był nie tylko bardzo odważnym, ale i mądrym człowiekiem, chociaż ukończył tylko szkołę podstawową. Niezłomny – powinno się go nazywać - nie poddał się ciemności i występował w obronie tych, którym zagrażała. Podczas manifestacji w Krakowie własnym ciałem zasłonił studentkę bitą przez funkcjonariuszy SB – i trafił do szpitala. Kiedy partyjni aparatczycy chcieli usunąć krzyż przy gliwickim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach, Władysław Sulecki bronił go ramię w ramię z ojcem Hieronimem, franciszkaninem, a za jego przykładem poszli inni.  Pisał artykuły przeciwstawiając się wykorzystywaniu górników, których Partia zmuszała do nadludzkiej pracy. Był współzałożycielem pierwszych w powojennej Polsce, powstałych w 1978 r., Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska, które przygotowały grunt pod narodziny fenomenu Solidarności.

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

 

 

 Władysław Sulecki (1931-2004)

Gliwiccy Kresowianie

Gliwice to miasto o przebogatej historii, a w wielokulturowej tkaninie jego dziejów na szczególną uwagę zasługuje wątek kresowy.  Co łączy Gliwice i  Kresy, czyli wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej, obejmujące Żmudź, Litwę, Polesie, Wołyń, Podole, Pobereże, Ukrainę i „rzeki domowe” - Niemen i Dniestr? „Kresy” to słowo o ogromnym ładunku emocjonalnym. Odnosi bowiem nie tyle do terytorium, ale przede wszystkim do całej spuścizny historycznej i dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej na wschodzie, dla której kresowe rubieże od średniowiecza były obszarem osadnictwa i kulturowej ekspansji. Pielęgnowanie pamięci Kresów jest wyjątkowo ważne na Śląsku, jako że w kształtowaniu się powojennego oblicza naszego regionu znaczny udział miały osoby wysiedlone z Kresów. Gliwice są tego szczególnym  przykładem. To, obok Bytomia, jedno z tych miast na obszarze górnośląskiej niecki przemysłowej, gdzie trafiło najwięcej przybyszów ze Lwowa, Stanisławowa, Drohobycza czy Tarnopola. W Gliwicach jesienią 1945 r. rozpoczęła działalność Politechnika Śląska, której kadra naukowa, pracownicy administracji, jak i w dużej mierze studenci rekrutowali się z Politechniki Lwowskiej. O gliwickich Kresowianach,  którzy cząstkę Kresów przynieśli i zaszczepili w naszym mieście, a także o Kresach, które wciąż stanowią żywe źródło polskiej tożsamości, opowiemy podczas zajęć.

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Materiały do pobrania TUTAJ.

 

Dyplom czeladnika - stolarz - Drohobycz

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej