STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ŚLĄSK - TYSIĄC LAT BURZLIWEJ HISTORII. WARSZTATY NIE TYLKO DLA DZIECI

Śląsk - tysiąc lat burzliwej historii. Warsztaty nie tylko dla dzieci

TERMIN sobota, 23 października 2021
godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży od 12 r. życia i osób dorosłych
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie dzieci i młodzież, do historycznej podróży przez burzliwe dzieje naszego wyjątkowego regionu - Śląska. W ramach nowego projektu edukacyjnego pt. „Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii” przygotowanego przez Muzeum w Gliwicach, w czasie 9 spotkań, od października do czerwca przyszłego roku, usystematyzujemy wiedzę z historii Śląska, zapoznamy się z najważniejszymi postaciami, zjawiskami kulturowymi i problemami charakterystycznymi dla kolejnych okresów historycznych. Uczestnicy podczas każdych zajęć otrzymają specjalnie opracowane karty pracy, których integralną częścią będą mapy, słowniczki, zestawienia ważnych w historii Śląska dat, fragmenty tekstów źródłowych i tropy bibliograficzne. Na najmłodszych czekają kolorowanki tematyczne. Zajęcia skierowane są zarówno do grup szkolnych i przedszkolnych, jak i do osób indywidualnych – rodziców z dziećmi, a także młodzieży i dorosłych. Projekt opracowują historyczki - Anna Pikulska-Stępień i Rita Śliwa, we współpracy z filozofką - Ewą Chudybą. Na pierwsze zajęcia osoby indywidualne – rodziców z dziećmi, młodzież i dorosłych – zapraszamy do Willi Caro w sobotę, 23 października.

Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

Śląsk – kraina historyczna zasobna w bogactwa naturalne, przez stulecia przechodząca skomplikowane koleje losu, „perła w koronie” kolejnych władców… Co wiemy o tym rozległym regionie, którego jesteśmy tu, w Gliwicach, częścią? Kim byli i są jego mieszkańcy? Do XIV wieku Śląsk był jedną z głównych dzielnic Polski Piastów, w kolejnych stuleciach stanowił najpierw część Królestwa Czeskiego,  następnie do wieku XVIII był prowincją monarchii Habsburgów austriackich, a po wojnach śląskich – częścią różnych form państwowości niemieckiej (Królestwa Prus, Cesarstwa Niemieckiego i Rzeszy Niemieckiej). Koniec Wielkiej Wojny (I wojna światowa 1914-1918), był także końcem XIX-wiecznych mocarstw - Rosji, Austro-Węgier i Cesarstwa Niemieckiego. Wraz z ich upadkiem, w 1918 roku, odrodziła się, jako niepodległe państwo, po 123 latach niewoli – Rzeczpospolita. Bardzo szybko rozpoczęto starania o przyłączenie Śląska do Polski – zarówno na polu dyplomatycznym, ale również zbrojnym. W wyniku trzech Powstań Śląskich (1919, 1920, 1921) najbardziej uprzemysłowione fragmenty Górnego Śląska przyłączono w 1922 roku do Rzeczypospolitej. Utworzono z nich województwo śląskie, które Stefan Żeromski nazwał „siedliskiem nowoczesności”. Niestety po kilkunastu latach zapaliły się ognie kolejnego światowego konfliktu...

Spotkanie 1: Śląsk – kraina historyczna i moja mała ojczyzna

Podczas pierwszego spotkania spróbujemy przybliżyć ten skomplikowany „organizm”, jakim jest Śląsk. Zapoznamy się z położeniem Śląska, z symbolami, z barwami regionu oraz ich pochodzeniem, omówimy warunki naturalne, zaznaczymy na mapie najważniejsze ośrodki miejskie i kulturalne, a także związane z nimi osoby. Spróbujemy odpowiedzieć ma pytanie, skąd się wzięła nazwa „Śląsk”? Zastanowimy się także, ile jest „tych Śląsków”, skoro znamy Śląsk Dolny, Górny, Cieszyński, Opawski… Przyjrzymy się również granicom dzisiejszego województwa śląskiego, które – jak się okaże – wcale nie ułatwiają odpowiedzi na pytanie o to, gdzie leży historyczna, śląska kraina…

Karta pracy do pobrania w formacie PDF: TUTAJ. Uwaga! Uczestnicy otrzymają kartę pracy podczas zajęć.

Harmonogram zajęć w ramach projektu edukacyjnego dla osób indywidualnych:

Lekcja druga: Śląsk - domena Piastów

Sobota, 20 listopada 2021, Willa Caro bądź platforma ZOOM

godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży od 12 r. życia i osób dorosłych

Lekcja trzecia: Śląsk w okresie rozbicia dzielnicowego. 200 lat zawirowań dziejowych. (1138-1335)

Sobota, 11 grudnia 2021, Willa Caro bądź platforma ZOOM

godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży od 12 r. życia i osób dorosłych

Lekcja czwarta: Dzieje Śląska w okresie późnego średniowiecza (XIV -XV w.)

Sobota, 15 stycznia 2022, Willa Caro bądź platforma ZOOM

godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży od 12 r. życia i osób dorosłych

Lekcja piąta: Śląsk we władaniu Habsburgów (XVI – poł XVIII w.)

Sobota, 26 lutego 2022, Willa Caro bądź platforma ZOOM

godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży od 12 r. życia i osób dorosłych

Lekcja szósta: Śląsk jako prowincja Królestwa Prus, a następnie Cesarstwa Niemieckiego

Sobota, 26 marca 2022, Willa Caro bądź platforma ZOOM