STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ŚLADAMI ŻYDÓW Z GÓRNEGO ŚLĄSKA - NOWOŚĆ WYDAWNICZA
/

Śladami Żydów z Górnego Śląska - nowość wydawnicza

TERMIN piątek, 28 czerwca 2019

Muzeum w Gliwicach wydało pierwszy przewodnik turystyczny przybliżający dziedzictwo  Żydów Górnego Śląska. To kolejne przedsięwzięcie zrealizowane przez Dom Pamięci Żydów Górnośląskich - Oddział Muzeum, którego zadaniem jest badanie żydowskiej spuścizny w obrębie historycznych granic naszego regionu i upowszechnianie jej. Zabytki kultury materialnej - w  wyniku działań hitlerowskich Niemiec, które nie tylko dążyły do eliminacji swoich żydowskich obywateli, ale chciały usunąć wszelkie przejawy ich istnienia  – zachowały się na Górnym Śląsku w niewielkim stopniu. A jednak ślady pozostały. I pozostała pustka, w miejscach, gdzie dawniej rozkwitał piękny i wielowymiarowy świat Żydów. Dlatego autorzy przewodnika, Beata i Paweł Pomykalscy, zapraszają nas w wędrówkę po śladach i po pustce. Dzięki przewodnikowi, tworząc mapę pamięci, odzyskujemy dla żyjących górnośląskie dziedzictwo potomków Abrahama, Izaaka i Jakuba. Promocja nowego, muzealnego wydawnictwa i spotkanie z Beatą i Pawłem Pomyklaskimi odbędzie się we  czwartek, 27 czerwca o godz. 18.00. Zapraszamy do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich!  

W przewodniku Czytelnik znajdzie ułożone alfabetycznie miejscowości z historycznego Górnego Śląska, w których zachowały się jakiekolwiek ślady żydowskiej obecności. Ponadto, dla ułatwienia orientacji, w tle historycznym część krajoznawczą poprzedza krótkie kalendarium, a także słowniczek terminów związanych z judaizmem. To świetna lektura i pomocny drogowskaz na wakacje z żydowską kulturą i historią Śląska. Liczący ponad 400 stron przewodnik dostępny jest w polskiej i niemieckiej wersji językowej. Przewodnik będzie można zakupić w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, Willi Caro oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy kinie Amok, a także przez stronę Muzeum / TUTAJ!


Przewodnik został wydany z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Referatu ds. Kultury Górnego Śląska przy Fundacji "Dom Górnośląski".

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej