STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /REMONT WESTYBULU W WILLI CARO

Remont westybulu w Willi Caro

TERMIN 19 września 2022 - 08 stycznia 2023
W Muzeum w Gliwicach trwa remont westybulu, czyli reprezentacyjnego wejścia. Prace obejmują zarówno wnętrze klatki schodowej, jak i zewnętrzne elewacje. Przygotowania do nich trwały od marca br., a prowadzone są pod nadzorem i za zgodą Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Realizuje je pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki z Legnicy. Prace konserwatorskie są finansowane z budżetu Muzeum w Gliwicach. W trakcie remontu zostanie między innymi oczyszczona, wzmocniona i zabezpieczona nadgryziona zębem czasu kamieniarka, będą wykute i uzupełnione zwietrzałe kity oraz spoiny. We wnętrzu przedsionka, po usunięciu łuszczących się powłok malarskich, zapraw, naprawieniu pęknięć tynków i sztukaterii – przywrócona zostanie również pierwotna, jasna kolorystyka ścian, a data ukończenia budowy Willi Caro – 1885 rok, umieszczona w kartuszu nad wewnętrznymi drzwiami wiatrołapu, obecnie niezauważalna – nareszcie ukaże się oczom zwiedzających!