STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /PRZEWODNIKI MUZEUM W GLIWICACH – NAJLEPSZY DROGOWSKAZ DLA TURYSTÓW Z BLISKA I Z DALEKA!

Przewodniki Muzeum w Gliwicach – najlepszy drogowskaz dla turystów z bliska i z daleka!

TERMIN 23 czerwca - 31 sierpnia 2019
Po Gliwicach wędrować można na wiele sposobów, bo  bogate i wielowątkowe są dzieje naszego miasta.  Nieocenioną pomocą zarówno dla turystów, jak i mieszkańców są przewodniki wydane przez Muzeum w Gliwicach. Obecnie mamy ich aż TRZY. Pierwszy – bestsellerowy  Przewodnik po Gliwicach, przygotowany przez muzealników wspólnie z wydawnictwem Bezdroża. Bogaty merytorycznie, starannie opracowany od strony stylistycznej, zawierający setki zdjęć, faktów i ciekawostek dotyczących naszego miasta i jego najbliższego otoczenia. W Przewodniku jest o czym poczytać, ale i na co popatrzeć – liczne, współcześnie wykonane zdjęcia przeplatają się z pięknymi starymi fotografiami. Znaleźć w nim można mnóstwo praktycznych informacji, o tym gdzie w Gliwicach zjeść, gdzie przenocować, gdzie zadzwonić, co zobaczyć, nie bez znaczenia są też jego poręczny format i przejrzysty układ. Drugi – przewodnik Wycieczki z Wędrowcem wydany przez Muzeum w Gliwicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Gliwickie Metamorfozy. Na przewodnik  składa się 9 zeszytów z trasami tematycznymi, m.in. Rzeźby i pomniki, Gliwice oczami literatów, Szlakiem przemysłu i myśli technicznej, Śladem pamiątek kultury żydowskiej, Echa dawnych wojen, Dzieło gliwickich ewangelików czy Miasto ogród. W każdym zeszycie znajdziemy bogactwo starannie opracowanych informacji, wraz z materiałem ikonograficznym – zdjęciami archiwalnymi i wykonanymi współcześnie, a także mapkę z naniesioną trasą. Trzeci – przewodnik o zasięgu regionalnym - Śladami Żydów z Górnego Śląska. To kolejny efekt działalności  Domu Pamięci Żydów Górnośląskich – Oddziału gliwickiego Muzeum, którego zadaniem jest badanie żydowskiej spuścizny w obrębie historycznych granic naszego regionu i upowszechnianie wiedzy o niej.  W przewodniku Czytelnik znajdzie ułożone alfabetycznie nazwy miejscowości z historycznego Górnego Śląska, w których zachowały się jakiekolwiek ślady żydowskiej obecności,  ponadto - krótkie kalendarium, a także słowniczek terminów związanych z judaizmem.

Dzięki wydanym przez Muzeum przewodnikom turystom nie umkną walory Gliwic, a mieszkańcy mogą sobie o nich co jakiś czas przypominać. Ale to jeszcze nie wszystko! Na spacer po mieście możemy zabrać nie tylko przewodnik, ale i audioprzewodnik! W prowadzonym przez Muzeum w Gliwicach Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) można bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki z dwiema trasami do wyboru. Pierwsza, Spacer po Starym Mieście, prowadzi obok najstarszych obiektów architektonicznych Gliwic -  wiele z nich pamięta jeszcze czasy średniowiecza – jak mury obronne czy Kościół Wszystkich Świętych. Druga - Spacer po Śródmieściu - pozwoli lepiej poznać ten rejon miasta, którego rozwój wiąże się z dynamiczną industrializacją przypadającą na II połowę XIX wieku, a także modernistyczną architekturę z lat dwudziestych XX wieku – m.in. Dom Tekstylny Weichmanna, zaprojektowany przez Ericha Mendelshona, do którego dorobku należy też ekspresjonistyczna Wieża Einsteina w Poczdamie. W audioprzewodnikach zastosowano system nawigacji satelitarnej GPS, więc z ich pomocą  można nie tylko zwiedzić miasto, ale też stworzyć własną trasę wycieczki. Dostępne są wersje tras w języku angielskim i niemieckim. Turystom nie pozostaje więc nic innego, jak tylko zwiedzać, zwiedzać i zwiedzać Gliwice z przygotowanymi przez nasze Muzeum przewodnikami! Zapraszamy!