STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /PROMOCJA KSIĄŻKI „AFROBIOGRAFIA” I SPOTKANIE Z JANUSZEM KOKOTEM
Szanowni Państwo - Oddziały Muzeum w Gliwicach są dostępne dla zwiedzających - prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Promocja książki „Afrobiografia” i spotkanie z Januszem Kokotem

TERMIN sobota, 27 listopada 2021 godz. 15:00
MIEJSCE Willa Caro
Afrobiografia to spisane przez Janusza Kokota – artystę malarza, będącego równocześnie misjonarzem – historie, obserwacje i refleksje z jego pobytu w Afryce. Znajdziemy w tych zapiskach misyjnych radość ze spotkań z ludźmi, którzy ofiarowali autorowi i jego rodzinie bliskość w, jak sam pisze, trudnym byciu „w świecie, który był nam nieznany, nielogiczny i mało komfortowy”. Podzieli się w niej z nami namysłem nad własną kondycją, zarówno duchową, jak i kondycją europejskiej cywilizacji. Zanurzymy się w codzienność, tak bardzo zwyczajną i bliską każdemu z nas, a jednocześnie przedziwnie ekscytującą, bo podległą dyktatowi jakże odmiennej kultury. Na spotkanie z Januszem Kokotem zapraszamy w sobotę, 27 listopada do Willi Caro o godz. 15.00.

Książka ta jest nie tylko opisem ekscytujących podróży i zjawisk nieznanych przeciętnemu Europejczykowi, ale również okazją do zapoznania się z fragmentem dorobku artystycznego Janusza Kokota. Okazją do zajrzenia do świata Afryki oraz zwiększenia wrażliwości na sztukę i drugiego człowieka.

Kiedy słyszy się o wspomnieniach spisanych przez artystę malarza, do głowy przychodzą natychmiast fotograficzne wręcz opisy, wypełnione kolorami, kształtami, wschodami i zachodami słońca. Albo namalowane słowem portrety ludzi, których tenże artysta spotkał na swojej drodze. Czy zatem czytelnik poczuje zawód, gdy na kartach Afrobiografii nie odnajdzie takich scen, barwnych, egzotycznych, które dałyby mu przedsmak życia w kraju dla większości Europejczyków nieznanym, dalekim? Janusz Kokot na wstępie swojej opowieści wskazuje czytelnikowi, że na tych kilka lat, które spędził w Ugandzie, niejako „odłożył na bok” bycie artystą – pochłonęła go praca misjonarska, pomaganie najsłabszym, skrzywdzonym. Jego impresje afrykańskie, ugandyjskie, skupiają się więc nie na tym, jak wygląda świat wokół, ale na tym, jakie są bolączki tego świata, jakie potrzeby ludzi, którzy go zamieszkują. I na ocenie, czy i jak misjonarz z Polski mógłby pomóc. Lecz by to ogarnąć, trzeba najpierw wejść w życie mieszkańców, stać się jednym z nich, usiąść cicho i spróbować zrozumieć. Znajdziemy w tych zapiskach misyjnych radości ze spotkań z ludźmi, którzy ofiarowali autorowi i jego rodzinie bliskość w trudnym byciu „w świecie, który był nam nieznany, nielogiczny i mało komfortowy”, podzieli się z nami namysłem nad własną kondycją duchową, ale też kondycją europejskiej cywilizacji misjonarz usiłujący zmienić na nieco łatwiejszą cząstkę życia ludzi wokół siebie. Zanurzymy się w codzienność, tak bardzo zwyczajną i bliską każdemu z nas – jak szukanie domu, budowa, edukacja dziecka czy zakupy – a jednocześnie przedziwnie ekscytującą, bo podległą dyktatowi jakże odmiennej kultury. A przede wszystkim znajdziemy w tej lekturze spokój – spokój człowieka zakorzenionego w swojej wierze, pewnego swoich korzeni, co potrafi zdefiniować w kilku zaledwie słowach, wspominając najlepsze chwile mijających i nadchodzących lat – sylwestrowe noce. pisząc: „Najwięcej zadowolenia dawały mi spacery z moim buldogiem, gdy tuż przed północą, przeciskając się przez tłum zgromadzony na głównym rynku Kalisza, błogosławiłem moje miasto, władze i ludzi wokół”. Opowieść o tym, co w życiu najważniejsze, najcenniejsze – oto, czym jest Afrobiografia.