Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!
/

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro

TERMIN niedziela, 19 stycznia 2020 godz. 16:00
MIEJSCE Willa Caro

Kolędowe podróże

Jan Maria Dyga – baryton
Jacek Dzwonowski – skrzypce
Janusz  Natali-Szperka – fortepian
Piotr Oczkowski – prowadzenie

W programie: kolędy i pastorałki niemieckie, czeskie, francuskie, włoskie, ukraińskie…
 
Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, później dopiero przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. Do dziś funkcjonuje w dwóch podstawowych odmianach: religijnej i świeckiej, jako pastorałka. Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i wykonano ją w zorganizowanej przez niego szopce. Tak więc ten szczególny gatunek muzyczny od wieków stanowi nieodłączny element zimowego pejzażu, decydując o jego wyjątkowym uroku. Najstarsza polska kolęda to „Zdrów bądź, królu anielski” z 1424 roku. Najsłynniejszą z kolei kolędą, przetłumaczoną na ponad 300 języków i dialektów jest oczywiście austriacka „Cicha noc”. Jedna z najstarszych do dziś śpiewanych kolęd „In dulci jubilo”, napisana częściowo w języku łacińskim, a częściowo w języku niemieckim, powstała około 1328 roku i będziemy mogli wysłuchać jej także podczas pierwszego tegorocznego podwieczorku muzycznego. Dla nas oczywiście najpiękniejsze są kolędy polskie. Bogaty program styczniowego koncertu dowodzi jednak, że niemal pod każdą szerokością geograficzną powstawały bożonarodzeniowe melodie, które swoim pięknem wcale nie ustępują naszym rodzimym kolędom i pastorałkom. 
 
Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 15 stycznia 2020 roku w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00)
oraz przed koncertem w Willi Caro.