Obojętnymi wobec zbrodni nazistowskich nie będziemy

TERMIN wtorek, 11 lutego 2020
We wtorek, 4 lutego br., w auli im. Sługi Bożego mieszczącej się w Zespole Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie, odbyła się sesja popularnonaukowa dotycząca 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz akcji ewakuacyjnych przeprowadzonych przez SS w przededniu wyzwolenia obozu. Była ona drugą częścią projektu „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”, angażującego młodzież z 15 szkół z Chorzowa, Gliwic, Przyszowic, Borowej Wsi, Mikołowa, Bierunia i Lędzin oraz ponad 20 instytucji związanych z powyższymi miejscowościami. Podczas sesji swoje referaty wygłosili: Mirosław Domin z Towarzystwa Ochrony nad Oświęcimiem, dr Bogusław Tracz z katowickiego Instytut Pamięci Narodowej, dr Piotr Hojka z Muzeum Wodzisław Śląski oraz Kamil Reichel z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w obecności ponad setki przybyłych gości. Drugą część sesji, którą swoim występem uświetnił kwartet Violano złożony z uczniów I Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Chorzowa, poświęcono podsumowaniu projektu pt. „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”. Przedstawiono fotorelację z ww. inicjatywy upamiętniającej 75. rocznicę Marszu Śmierci z Oświęcimia do Gliwic, odbywającego się tydzień wcześniej oraz wyświetlono film pt. „Styczeń 1945 w Borowej Wsi”, którego twórcami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Borowej Wsi pod kierunkiem Przemysława Noparlika. Jednym z bardziej chwytających za serce momentów było spotkanie z Ryszardem Machulikem - świadkiem historii, urodzonym w 1944 roku w obozie KL Auschwitz. Na koniec sesji pomysłodawcy i realizatorzy projektu, nauczyciele ZST nr 2 w Chorzowie Aleksandra Zdaniewicz oraz Adam Lichota, pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka, młodszy inspektor Krzysztof Kazek w asyście dyrektora Zespołu Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie Haralda Kajzera, wręczyli uczestnikom podziękowania za zaangażowanie, wsparcie i udział w projekcie. Podziękowania złożono również na ręce policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz z komend bieruńskiej, mikołowskiej, zabrzańskiej i mikołowskiej za udział i zabezpieczenie biegu, na ręce Komendanta Chorągwi Śląsk ZHP,  harcerskich zastępów z Przyszowic, Bierunia i Mikołowa oraz Służby Ratownictwa Medycznego z Rybnika.

Współorganizacja i patronaty honorowe:

Wojewoda Śląski Pan Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Pan Jakub Chełstowski, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Pan dr Andrzej Sznajder, Starosta Bieruńsko-Lędziński Pan Bernard Bednorz, Prezydent Miasta Chorzów Pan Andrzej Kotala, Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann

Patronaty:

Międzynarodowe Centrum Edukacyjne o Auschwitz i Holokauście, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich - Oddział Muzeum w Gliwicach, Kuratorium Oświaty, Katowice, Rada Miasta Gliwice, Burmistrz Miasta Bieruń, Burmistrz Miasta, Mikołów, Sołtys Borowej Wsi, Sołtys Przyszowic, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Związek Nauczycielstwa Polskiego w Chorzowie

Partnerzy:

Bieruńskie Centrum Usług, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu, XXVII Szczep Harcerski im. Szarych Szeregów z Bierunia, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Mikołowie, Górnośląskie Centrum Edukacyjne im. Marii Skłodowskiej-Curie Gliwice, I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Borowej Wsi, Towarzystwo Miłośników Przyszowic, Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach