Oddział powstańczy w Bogucicach. Źródło Wikipedia

O Powstaniach Śląskich i II wojnie światowej – akcja edukacyjna w Willi Caro i Zamku Piastowskim

TERMIN 19 września - 25 października 2019
godz. 9.00, 10.30 i 12.00 (od wtorku do piątku)
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski
Rok 2019 obfituje w ważne dla Polski i naszego najbliższego regionu rocznice. W sierpniu obchodziliśmy stulecie wybuchu I Powstania Śląskiego oraz osiemdziesięciolecie tzw. Prowokacji gliwickiej, a 1 września - wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum w Gliwicach przygotowało zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które przybliżą nam te kluczowe na mapie historycznej punkty. Od czwartku, 19 września do połowy października zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na zajęcia do Willi Caro i Zamku Piastowskiego. Koszt zajęć to złotówka od grupy!

Tematy zajęć do wyboru:

Bohater tutejszy: Franciszek Honiok

Życiorys Franciszka Honioka nie jest szerzej znany. Urodził się w 1899 roku w Łubiu pod Pyskowicami. Od najmłodszych lat zmagał się z kalectwem. Wychowany w tradycyjnej śląskiej rodzinie, przystąpił do III Powstania Śląskiego. Nie posiadamy szczegółowych informacji o jego udziale w zrywie. Wiemy jednak, że konsekwencje swojego zaangażowania w walkę o polskość Śląska Franciszek Honiok poniósł w roku 1939, stając się pierwszą ofiarą II wojny światowej – ofiarą prowokacji gliwickiej z 31 sierpnia 1939 roku. Dzięki wspaniałej publikacji, którą przygotowali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach-Bojkowie, poznamy bliżej Franciszka Honioka. Ta tzw. mikrohistoria posłuży nam także jako asumpt do przyjrzenia się szerszej perspektywie czasów, w jakich żył nasz lokalny bohater – sytuacji Górnego Śląska po Wielkiej Wojnie oraz w przededniu wybuchu II wojny światowej.

Zdjęcie: Franz (Franciszek) Honiok, fot. Muzeum w Gliwicach

Zapraszamy na zajęcia od wtorku do piątku, w godzinach: 9.00, 10.30, 12.00.
Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006 (poniedziałek–piątek, 9.00–16.00).
Koszt: 1 zł/grupa.
Miejsce: Muzeum w Gliwicach, Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice.

Układamy historię II wojny światowej

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszamy dzieci i młodzież szkolną w wieku od 8 do 19 lat na zajęcia poświęcone różnym aspektom tego największego w dziejach XX wieku konfliktu zbrojnego. Nie będą to jednak zwyczajne lekcje, a wymagające zaangażowania uczestników zajęcia aktywizujące. O sytuacji międzynarodowej w Europie w przededniu II wojny światowej, przebiegu i następstwach kampanii wrześniowej oraz polityki władz sowieckich i niemieckich wobec ludności okupowanej Polski opowiemy przy pomocy specjalnych puzzli edukacyjnych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz udostępnionych przez tę placówkę materiałów dotyczących września 1939 roku. W zależności od grupy wiekowej będziemy mogli również zagrać w grę historyczną, bazując na ułożonej przez nas mapie okupowanej Polski.

Zdjęcie: Puzzle edukacyjne - "IV rozbiór Polski" (Instytut Pamięci Narodowej), fot. Muzeum w Gliwicach

Koszt: 1 zł/grupa.
Miejsce: Muzeum w Gliwicach, Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice.

Powstańczym szlakiem

„Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego” – czytamy w uchwale sejmowej, ustanawiającej rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Z okazji setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego, zapraszamy na zajęcia poświęcone historii tego zrywu. Wydarzenia z lat 1919–1921 przybliżą nam m.in. wspomnienia uczestników, w których żyłach płynęła legendarna „sól ziemi czarnej”. Zajrzymy także do prasy powstańczej, przyjrzymy się propagandzie tych czasów, a także odkryjemy rolę kobiet w budowaniu intelektualnego i moralnego zaplecza powstańców. W czasie zajęć odwiedzimy również wystawę stałą „Gliwice miasto wielu kultur”, na której znajdują się eksponaty z czasu powstań.

Zdjęcie: Oddział powstańczy w Bogucicach, fot. Wikipedia

Miejsce: Muzeum w Gliwicach, Zamek Piastowski, ul. Pod Murami 2, Gliwice