Szanowni Państwo, 28 czerwca 2019 r. Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ul. Dolnych Wałów 3 będzie nieczynne. W tym dniu zapraszamy do korzystania z usług Centrum Informacji Turystycznej w Radiostacji Gliwice *** Informujemy również, że 20 i 21 lipca 2019 r. Radiostacja Gliwice będzie niedostępna dla zwiedzających z powodu organizowanej w oddziale konferencji. Za utrudnienia przepraszamy.

Nekropolia a tożsamość miasta Historyczne spacery z przewodnikiem po cmentarzach żydowskich

TERMIN niedziela, 16 czerwca 2019
godz. 13.00 – cmentarz przy ul. Na Piasku
godz. 13.00 – cmentarz przy ul. ks. Józefa Poniatowskiego
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Muzeum w Gliwicach - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich  oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach zapraszają na dwa, odbywające się równolegle, spacery historyczne po gliwickich nekropoliach żydowskich: starym cmentarzu przy ul. Na Piasku oraz nowym przy ul. ks. Józefa Poniatowskiego. Przewodnicy i przewodniczki uchylą rąbka tajemnicy, kiedy zostały założone cmentarze żydowskie w Gliwicach, kto odpowiadał za ich powstanie oraz co oznaczają inskrypcje w języku hebrajskim i symbole na macewach. Dowiemy się, które wybitne postacie życia gospodarczego, kulturalnego, społecznego bądź religijnego spoczywają na gliwickich cmentarzach. Te swoiste tajemnicze ogrody pamięci odsłonią przed zwiedzającymi fragment historycznej tożsamości Gliwic oraz regionu.