STRONA GŁÓWNA / KALENDARZ WYDARZEŃ /MUZEUM (SIĘ) KRĘCI! ODCINEK SIÓDMY: ALBUM Z KSIĘŻNICZKAMI
Szanowni Państwo, informujemy, że od 6 do 8 sierpnia Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie nieczynne - w tych dniach zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej w Radiostacji Gliwice.*** 9 sierpnia wstęp do Radiostacji Gliwice będzie bezpłatny. W tym dniu z przyczyn technicznych w Radiostacji nie będzie można dokonać zakupu wydawnictw i pamiątek - zapraszamy w tym celu do innych oddziałów Muzeum w Gliwicach.*** 12 sierpnia wystawa "Oazy wolności" w Ruinach Teatru Victoria będzie dostępna dla zwiedzających do godz. 16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30). Za utrudnienia przepraszamy. *** Uwaga! W sobotę, 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będące również Świętem Wojska Polskiego wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą nieczynne. 15 sierpnia również Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz Centrum Informacji Turystycznej będą nieczynne. *** Dodatkowo, w niedzielę, 16 sierpnia niedostępny dla zwiedzających będzie Oddział Odlewnictwa Artystycznego. *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!
Joanna Puchalik z Działu Historii podczas nagrywania odcinka "Muzeum (się) kręci"

Strona z "Albumu z księżniczkami"

Muzeum (się) kręci! Odcinek siódmy: Album z księżniczkami

TERMIN 20-27 lipca 2020
Dział Historii Muzeum w Gliwicach posiada w swoich zbiorach album z dziewiętnastowiecznymi fotografiami, nazywany żartobliwie "Katalogiem księżniczek". Znajdują się w nim 92 fotografie z lat ok 1870-1895 przedstawiające w większości młode dziewczęta i kobiety z kręgów arystokracji i zasobnego mieszczaństwa.  Wszystkie fotografie są podpisane  stąd wiemy, kogo przedstawiają. Mamy więc fotografie przedstawicielek rodu Schulemburg, Welczek, Bismarck, a także zdjęcie panny Hohenlohe. W albumie jest również fotografia  pani  Chrambach Pabst, która mieszkała w Dreźnie, a której  mąż, konsul turecki,  był spokrewniony z Oskarem Troplowitzem.

Sam album jest typowym albumem  na fotografie z końca XIX w. Grube tekturowe strony są ozdobione złotym szlaczkiem, mają wycięte także ozdobione okienko na fotografię a brzegi ich są złocone. Okładka jest sztywna – w naszym przypadku drewniana z ręcznie namalowanymi kwiatami. Grzbiet i wewnętrzna część okładki są wyłożone bordowym aksamitem, pierwsze karty to dobrej jakości  kremowo perłowy papier z motywem morowania. O albumie, dziewiętnastowiecznych fotografiach – carte de visite i carte cabinet, a także o portretowanych na nich osobach opowie w kolejnym odcinku cyklu „Muzeum (się) kręci” Joanna Puchalik z Działu Historii Muzeum w Gliwicach.

Zobacz film - TUTAJ