STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MUZEUM (SIĘ) KRĘCI! ODCINEK ÓSMY: XIX-WIECZNY KABINET W WILLI CARO
Szanowni Państwo ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są niedostępne do 31 stycznia 2021. Ale jesteśmy z Wami ON-LINE! Zapraszamy do zwiedzania i aranżowania ekspozycji z pomocą nowej podstrony - "Twoja wirtualna wystawa", a także do uczestniczenia w spotkaniach przedświątecznych on-line!
/

Muzeum (się) kręci! Odcinek ósmy: XIX-wieczny kabinet w Willi Caro

TERMIN 11 sierpnia - 01 września 2020

W Willi Caro (oddział Muzeum w Gliwicach) znajduje się bardzo reprezentacyjny, XIX-wieczny mebel. Jest to kabinet (czyli rodzaj mebla skrzyniowego), zamykany drzwiczkami, wewnątrz którego znajduje się kilkanaście szufladek. Tego typu przedmioty przeznaczone były dla ludzi bardzo zamożnych, kolekcjonerów, smakoszy sztuki. Mogły zawierać skrytki, w których ukrywano nie tylko ważne listy i dokumenty, ale także kolekcjonerskie skarby: medale, kamee, minerały, miniatury, klejnoty. Kabinet z gliwickich zbiorów jednak nawet bez cennego wyposażenia jest skarbem samym w sobie - zdobiony wymagającą techniką intarsji, stanowi dobitny przykład świetnego gustu dawnego właściciela i subtelny symbol jego... statusu materialnego. 

O tym niezwykłym eksponacie (z prezentacją wnętrza obiektu!) w kolejnym odcinku cyklu "Muzeum (się) kręci!" opowie Patrycja Gwoździewicz z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach. 

Zobacz film TUTAJ.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej