STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MISTRZ I MAŁGORZATA OD KUCHNI. OPOWIEŚCI O ŻYDACH GÓRNOŚLĄSKICH - WYKŁAD SIÓDMY

Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich - wykład siódmy

TERMIN czwartek, 13 maja 2021 godz. 18:00
Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku będziemy spotykać się z Mistrzem i Małgorzatą. Tytuł nawiązuje do arcydzieła literatury światowej, a u nas nieskromnie do autorów spotkań. Państwo którzy uczestniczycie w wydarzeniach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich znacie ich doskonale – to Sławomir Pastuszka i Małgorzata Płoszaj. Tym razem wystąpią we wspólnym cyklu wykładów, prezentując swoje najnowsze fascynujące wykopaliska historyczne. Przez pierwsze miesiące Mistrz i Małgorzata będą prowadzili wykłady ze swoich domów, dlatego będzie i kuchnia, i koty, goście specjalni, czy inne dźwięki towarzyszące domowemu zaciszu. Ale i o takim życiu; zwykłym, cichym, a innymi razem - bajecznie pięknym, właśnie o życiu „od kuchni” będziemy słuchać w opowieściach o górnośląskich Żydach. Jednak mamy nadzieję, że wiosną spotkają się Państwo z wykładowcami bezpośrednio, w naszym domu - Domu Pamięci, w którym znów po ciszy, która przyszła do nas wraz z pandemią, zapanuje gwar i radość.

Czwartek, 13 maja 2021 r., wykład na platformie ZOOM, godz. 18.00.

Sławomir Pastuszka
Przeklęty rejs Manfreda Finka na St. Louis

Jest maj 1939 roku. Ponad dziewięćset niemieckich Żydów wsiada na pokład statku MS St. Louis płynącego na Kubę. Pełni nadziei wyruszają z Hamburga ku lepszemu losowi, z dala od hitlerowskiego piekła. Uchodźcom, wśród których był Manfred Fink z żoną i synem, odmówiono pozwolenia zejścia na ląd w Hawanie, po czym nie przyjęły ich także wszystkie okoliczne kraje, w tym Stany Zjednoczone. Statek w konsekwencji powrócił do Europy. Jakie były dalsze losy jego pasażerów, w tym górnośląskiej rodziny Finków?

Sławomir Pastuszka - historyk-judaista, społecznik, genealog i popularyzator wiedzy o górnośląskich Żydach, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor 9 książek i licznych artykułów historycznych, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, za swoją działalność w 2016 roku nominowany do Nagrody POLIN.

Muzealne spotkania na platformie ZOOM - uwagi techniczne

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, należy kliknąć w link, jaki wyślemy do Państwa na adres email, który podacie podczas zapisywania się. Uczestnictwo w muzealnych wykładach/warsztatach na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.

Pod linkiem TUTAJ udostępniamy krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM.