STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MISTRZ I MAŁGORZATA OD KUCHNI. OPOWIEŚCI O ŻYDACH GÓRNOŚLĄSKICH - WYKŁAD PIĄTY
Szanowni Państwo - Muzeum w Gliwicach jest już dostępne dla zwiedzających! Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania obowiązującym ze względu na sytuację epidemiczną.

Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich - wykład piąty

TERMIN czwartek, 25 marca 2021 godz. 18:00

Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku będziemy spotykać się z Mistrzem i Małgorzatą. Tytuł nawiązuje do arcydzieła literatury światowej, a u nas nieskromnie do autorów spotkań. Państwo którzy uczestniczycie w wydarzeniach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich znacie ich doskonale – to Sławomir Pastuszka i Małgorzata Płoszaj. Tym razem wystąpią we wspólnym cyklu wykładów, prezentując swoje najnowsze fascynujące wykopaliska historyczne. Przez pierwsze miesiące Mistrz i Małgorzata będą prowadzili wykłady ze swoich domów, dlatego będzie i kuchnia, i koty, goście specjalni, czy inne dźwięki towarzyszące domowemu zaciszu. Ale i o takim życiu; zwykłym, cichym, a innymi razem - bajecznie pięknym, właśnie o życiu „od kuchni” będziemy słuchać w opowieściach o górnośląskich Żydach. Jednak mamy nadzieję, że wiosną spotkają się Państwo z wykładowcami bezpośrednio, w naszym domu - Domu Pamięci, w którym znów po ciszy, która przyszła do nas wraz z pandemią, zapanuje gwar i radość.

Czwartek, 25 marca 2021 r., wykład na platformie ZOOM, godz. 18.00.

Małgorzata Płoszaj
Historia Salo Brauera - górnośląskiego karczmarza wagabundy i jego rodziny

Małgorzata Płoszaj zabierze nas w podróż po kilku miastach Górnego Śląska (Łaziska Górne, Racibórz, Rybnik, Bytom, Ruda Śląska, Chorzów) opowiadając historię XIX-wiecznego żydowskiego karczmarza, który nadal figuruje w wielu księgach wieczystych jako osoba posiadająca tzw. „prawo drogi”. Urodzony w połowie XIX w. w Łaziskach Górnych Salo Brauer przez całe swoje życie był w drodze, szukając swojego prawdziwego domu.

Małgorzata Płoszaj - rybniczanka, współpracowniczka portalu „Wirtualny Sztetl” oraz Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, pasjonatka historii Żydów górnośląskich, których losy stara się przybliżać m.in. przez artykuły w prasie, Internecie, a także na swoim blogu (www.szufladamalgosi.pl); laureatka dyplomu przyznawanego przez Ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego  (2010 r.).

Muzealne spotkania na platformie ZOOM - uwagi techniczne

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, należy kliknąć w link, jaki wyślemy do Państwa na adres email, który podacie podczas zapisywania się. Uczestnictwo w muzealnych wykładach/warsztatach na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.

Pod linkiem TUTAJ udostępniamy krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM.