STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MISTRZ I MAŁGORZATA OD KUCHNI. OPOWIEŚCI O ŻYDACH GÓRNOŚLĄSKICH
Szanowni Państwo ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są niedostępne do 31 stycznia 2021. Ale jesteśmy z Wami ON-LINE! Zapraszamy do zwiedzania i aranżowania ekspozycji z pomocą nowej podstrony - "Twoja wirtualna wystawa", a także do uczestniczenia w spotkaniach przedświątecznych on-line!

Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich

TERMIN czwartek, 14 stycznia 2021 godz. 18:00
Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku będziemy spotykać się z Mistrzem i Małgorzatą. Tytuł nawiązuje do arcydzieła literatury światowej, a u nas nieskromnie do autorów spotkań. Państwo którzy uczestniczycie w wydarzeniach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich znacie ich doskonale – to Sławomir Pastuszka i Małgorzata Płoszaj. Tym razem wystąpią we wspólnym cyklu wykładów, prezentując swoje najnowsze fascynujące wykopaliska historyczne. Przez pierwsze miesiące Mistrz i Małgorzata będą prowadzili wykłady ze swoich domów, dlatego będzie i kuchnia, i koty, goście specjalni, czy inne dźwięki towarzyszące domowemu zaciszu. Ale i o takim życiu; zwykłym, cichym, a innymi razem - bajecznie pięknym, właśnie o życiu „od kuchni” będziemy słuchać w opowieściach o górnośląskich Żydach. Jednak mamy nadzieję, że wiosną spotkają się Państwo z wykładowcami bezpośrednio, w naszym domu - Domu Pamięci, w którym znów po ciszy, która przyszła do nas wraz z pandemią, zapanuje gwar i radość.

Czwartek, 14 stycznia 2021 r., wykład na platformie ZOOM, godz. 18.00.

Sławomir Pastuszka
Skąd górnośląscy Żydzi wzięli swoje nazwiska?

O wykładzie:

Tak zwany edykt emancypacyjny z 11 marca 1812 roku umożliwił Żydom w Prusach przyjęcie stałych i dziedzicznych nazwisk. Ich dobór nie był jednak przypadkowy, a wiele z nich sugeruje zawód, rodowód lub miejsce pochodzenia przodków. W trakcie wykładu przyjrzymy się większości nazwisk Żydów górnośląskich z podziałem na kategorie, a także stwierdzimy, czy noszące je dzisiaj osoby mogą mieć swoich przodków na Górnym Śląsku.

Sławomir Pastuszka - historyk-judaista, społecznik, genealog i popularyzator wiedzy o górnośląskich Żydach, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor 9 książek i licznych artykułów historycznych, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, za swoją działalność w 2016 roku nominowany do Nagrody POLIN.

Muzealne spotkania na platformie ZOOM - uwagi techniczne

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, należy kliknąć w link, jaki wyślemy do Państwa na adres email, który podacie podczas zapisywania się. Uczestnictwo w muzealnych wykładach/warsztatach na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.

Pod linkiem TUTAJ udostępnimy krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM.