STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /"KORFANTY. SILNA BESTIA" - ROZMOWA Z AUTOREM KSIĄŻKI JÓZEFEM KRZYKIEM

"Korfanty. Silna bestia" - rozmowa z autorem książki Józefem Krzykiem

TERMIN wtorek, 4 maja 2021
Czy Wojciech Korfanty był przeciwnikiem czy zwolennikiem autonomii śląskiej? Czym się naraził Piłsudskiemu i sanacji? Za co nie lubili go socjaliści? Dlaczego ślub z ukochaną wziął w Krakowie, a nie na Śląsku? Czy bez niego historia Śląska by się potoczyła inaczej? O czym rozmawiał z premierem Wincentym Witosem w przeddzień wybuchu III powstania śląskiego?

Odpowiedzi na te (i inne) pytania znajdziemy w książce Barbary Szmatloch i Józefa Krzyka „Korfanty. Silna bestia”. To opowieść o ciekawych czasach i człowieku, który nawet wiele lat po śmierci budzi skrajne emocje. Dla jednych był bohaterem bez skazy, dla innych cynicznym graczem z krwią na rękach. Warto przypomnieć jego sylwetkę, zwłaszcza w kontekście obchodzonej właśnie setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania na muzealnym kanale YouTube - Józef Krzyk (autor książki) w rozmowie z Grzegorzem Krawczykiem, dyrektorem Muzeum w Gliwicach, o Wojciechu Korfantym i jego legendzie: TUTAJ.