Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!
Ulotka propagandowa z okresu przed referendum 30 czerwca 1946 roku, zbiory Muzeum w Gliwicach

Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin w Jałcie, domena publiczna

Jak Rzeczypospolita stała się PRL-em?

TERMIN sobota, 18 stycznia 2020 godz. 16:00
MIEJSCE Willa Caro
Podczas ostatniego wykładu z cyklu „Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej” historyk Michał Miwa-Młot omówi wydarzenia, które doprowadziły do przejęcia władzy w Polsce przez komunistów. Punktem wyjścia dla naszych rozważań będzie konferencja w Jałcie, w kontekście której Winston Churchill wspominał: „Polska była w rzeczywistości najbardziej pilną przyczyną zwołania konferencji jałtańskiej i stała się pierwszym z wielkich powodów, które doprowadziły do rozpadu Wielkiej Koalicji”. Do jakiego stopnia decyzje w Jałcie wpłynęły na powojenne losy Polaków? Przeanalizujemy również wydarzenia drugiej połowy lat 40. i rozwiązania instytucjonalne, które doprowadziły do umocnienia pozycji komunistów – od fałszerstw wyborczych po działalność organów bezpieczeństwa. Nie zabraknie również okazji do dyskusji. Dziękując wszystkim Państwu, którzy w sobotnie popołudnia towarzyszyli nam podczas spotkań z cyklu „Godzina próby…”, zapraszamy 18 stycznia 2020 roku do Willi Caro! Wstęp wolny.