Inny modernizm. Secesja Wykład: Fantastyczny świat

TERMIN piątek, 6 grudnia 2019 godz. 17:00
MIEJSCE Willa Caro

Modernizm, na fali obecnej mody i zainteresowania realizacjami ruchu nowoczesnego w architekturze,  kojarzymy przede wszystkim z twórcami pozostającymi pod wpływem Wielkiej Awangardy XX wieku – Saint’Elją i włoskimi futurystami, szklanymi wieżami niemieckiego ekspresjonizmu, rosyjskimi konstruktywistami i rewolucyjną architekturą Ela Lissitzky’ego, Gropiusem i szkołą Bauhausu, holenderskim De Stijlem, Le Corbusierem we Francji, amerykańską szkołą chicagowską i Frankiem Lloydem Wrightem, a później funkcjonalizmem i stylem międzynarodowym lat trzydziestych. Ale modernizm ma wiele twarzy i jego początki sięgają o wiele wcześniej - nawet dwudziestowieczna awangarda, głosząca radykalne zerwanie z przeszłością, swoich przodków mogłaby odnaleźć w hrabim de Saint-Simonie i  socjalistach z początków XIX stulecia. Nie będzie błędem pojęcie „modern” powiązać z  nowożytnością, odrodzeniem i początkami nauk przyrodniczych. W „Filozoficznym dyskursie nowoczesności” Jurgen Habermas jako trzy zasadnicze katalizatory nowoczesności wskazywał: reformację, oświecenie i rewolucję francuską. My pokażemy jeszcze inne oblicze modernizmu – secesję, czyli sztukę nową - art nouveau.  Podczas wykładów prowadzonych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków, poznamy odmiany stylu przełomu XIX i XX wieku w różnych państwach i znajdziemy ich odpowiedniki w Gliwicach i sąsiednich miastach. Zawędrujemy w miejsca, które odkryjemy na nowo, a zwłaszcza do tworzących związek miast secesyjnych Barcelony, Budapesztu, Brukseli, Wiednia czy Łodzi. Grudniowy wykład poświęcony będzie katalońskiemu architektowi – Antoniowi Gaudiemu. Smoki, wodorosty, kości przetworzone przez tego genialnego twórcę, zdobią dzieła reprezentujące modernisme Catalani. Zaskakujące dekoracje zostały zatopione w wielobarwnej ceramice. Czy mieniące się kolorem budynki mają odpowiedniki w naszym sąsiedztwie? Sprawdzimy. Zapraszamy na wykład w dniu Świętego Mikołaja do Willi Caro o godz. 17.00.

Harmonogram kolejnych spotkań:

"Giętki metal"

Spotkanie czwarte – piątek, 3  stycznia 2020, Willa Caro, godz. 17.00

„Piękno geometrii”

Spotkanie piąte – piątek, 14 lutego 2020, Willa Caro, godz. 17.00

„Wielobarwny rozmach”

Spotkanie szóste – piątek,  6 marca 2020, Willa Caro, godz. 17.00

„Subtelny, delikatny, w kolorze blue”

Spotkanie siódme – piątek, 3 kwietnia 2020, Willa Caro, godz. 17.00

„Antoni Gaudi – pradziadek postmoderny?”

Spotkanie ósme – piątek, 22 maja 2020, Willa Caro, godz. 17.00