STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /HASKALA. NOWY HORYZONT W STAREJ TRADYCJI - WYKŁAD DRUGI: „OBYWATELSKA POPRAWA”, „UOBYWATELNENIE”, „CYWILIZOWANIE” – OŚWIECENIOWE DYSKUSJE NAD „KWESTIĄ ŻYDOWSKĄ”
/

Haskala. Nowy horyzont w starej tradycji - Wykład drugi: „Obywatelska poprawa”, „uobywatelnenie”, „cywilizowanie” – oświeceniowe dyskusje nad „kwestią żydowską”

TERMIN czwartek, 14 października 2021 godz. 18:00
W ramach swojej misji Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – Odział Muzeum w Gliwicach bada i popularyzuje dzieje dawnych żydowskich mieszkańców regionu. Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów i społeczników pod koniec 2018 roku została otwarta wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”. Jej walory naukowe i kompozycyjne zostały docenione w wielu konkursach i plebiscytach. Wątki poruszane na stałej ekspozycji są stale rozwijane i uzupełniane na wystawach czasowych, w naszych publikacjach, a także podczas cyklów wykładów. Najnowsza propozycja spotkań – „Haskala. Nowy horyzont w starej tradycji”, to próba przedstawienia jednego z najważniejszych zjawisk w historii Żydów europejskich. Dr Alicja Maślak-Maciejewska związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, podczas czterech wykładów naświetli nieraz skomplikowane drogi Żydów z zachodniej Europy do pełnej emancypacji prawnej. Bogactwo tego reformatorskiego ruchu sprawia, że spotkania będą fascynującą podróżą przez XVIII i XIX wiek i pomogą zrozumieć jak Żydzi z Górnego Śląska stali się „Żydami jedynie w domu, zaś Europejczykami na ulicy”.
 
14 października (czwartek) 2021, godz. 18.00, platforma Zoom

„Obywatelska poprawa”, „uobywatelnenie”, „cywilizowanie” – oświeceniowe dyskusje nad „kwestią żydowską”

Od końca XVIII w., w okresie oświecenia, dyskutowano w Europie nad tzw. „kwestią żydowską”, czyli nad pozycją społeczną i prawną Żydów. Dostrzegano ich odrębność kulturową i społeczną i szukano sposobów na zmianę tej sytuacji. W wykładzie omówione zostaną dyskusje oświeceniowe dotyczące „kwestii żydowskiej” oraz proponowane wówczas sposoby poprawy ich położenia.

Dr Alicja Maślak-Maciejewska - historyczka sztuki i judaistka, specjalizuje się w historii Żydów w XIX stuleciu, szczególnie w Galicji. Wykłada w Instytucie Judaistyki UJ i kieruje Ośrodkiem Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ. Jest m.in. stypendystką Ministerstwa Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Tematy i terminy kolejnych wykładów:

4 listopada (czwartek) 2021, godz. 18.00, platforma Zoom
Emancypacja prawna Żydów w Europie Zachodniej i Środkowej


2 grudnia (czwartek) 2021, godz. 18.00, platforma Zoom
Reforma, akulturacja, sekularyzacja – historia społeczna Żydów w Europie Zachodniej w XIX stuleciu

Muzealne spotkania na platformie ZOOM - uwagi techniczne

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, należy kliknąć w link, jaki wyślemy do Państwa na adres email, który podacie podczas zapisywania się. Uczestnictwo w muzealnych wykładach/warsztatach na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.
 
Pod linkiem TUTAJ udostępniamy krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej