William Turner - Lucerne from the Lake, ze zbiorów The Morgan Library and Museum

William Turner - Lake of Lucerne from Brunnen - ze zbiorów Indianapolis Museum of Art

Emocje w pejzażu - malujemy akwarelą. Z cyklu: Na szlaku sztuki

TERMIN sobota, 15 czerwca 2019
godz. 11.30 – dzieci od 5 do 12 lat wraz z opiekunami
godz. 13.30 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe
MIEJSCE Willa Caro
Zapraszamy na ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie z cyklu Na szlaku sztuki. Wraz z końcem XVIII w. w sztuce i literaturze kiełkuje romantyzm. Emocje w obrazach wychodzą na pierwszy plan, a ich ukazaniu często służy gwałtowność i nieprzewidywalność natury. Czego poszukiwali romantycy i jaki wpływ miało to na dalszy rozwój malarstwa? O tym porozmawiamy podczas zajęć, a na koniec, słuchając utworów Fryderyka Chopina, zainspirowani melodią, stworzymy akwarelowy pejzaż.

Harmonogram dalszych spotkań|zamknij

Sobota, 28 września 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Obraz-tajemnica. Sztuka symbolizmu

Nie wszystko można wyrazić za pośrednictwem słów. I tu z pomocą przychodzą nam symbole. Czym są i jak je rozumieć? Czym symbol różni się od alegorii? Do czego odnosi?  W trakcie zajęć przybliżymy obrazy twórców, w których dziełach przemawiają symbole, przybliżając nam zagadkę rzeczywistości, do której można dotrzeć tylko za ich pośrednictwem – z pomocą intuicji, tajemnych sił podświadomości, nieoczekiwanych skojarzeń. Przywołamy dzieła Gustawa Moreau i Gustawa Klimta,  poszukamy znaczeń ukrytych na płótnach polskich symbolistów – Jacka Malczewskiego, Zenona Przesmyckiego oraz Stanisława Wyspiańskiego. Na koniec, posługując się techniką pastelu,  stworzymy własną pracę, do której kluczem będzie symbol.

Sobota, 26 października 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Teoria koloru według Georges’a Seurata. Puentylizm

W poprzednim cyklu wielokrotnie omawialiśmy koło barw oraz relacje między kolorami dopełniającymi. Jednak pierwsze kierunki w sztuce, które zajęły się tak dogłębnie teorią koloru: impresjonizm oraz postimpresjonizm nadal skrywają przed nami wiele tajemnic. Tym razem przyjrzymy się dziełom Georges’a Seurata, twórcy metody puentylizmu.  Nabyta wiedza pomoże nam stworzyć równie świetliste dzieło malarskie, jak jego prace, a zamiast pędzli, do malowania posłużą nam… patyczki do uszu.

Sobota, 30 listopada 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Wiek XX i nowe techniki artystyczne – kolaż z Picassem

Skąd wzięło się słowo „kolaż” oraz jakie nowe możliwości twórcze nam ta technika oferuje?   Kto stworzył pierwszy kolaż? Poszukamy różnych odmian tej techniki oraz prześledzimy jej rozwój na przestrzeni wieków aż do czasów współczesnych. Na dłużej zatrzymamy się na dziełach Braque’a i Picassa, artystów, których kolaż był ulubioną techniką. Z myślą o części warsztatowej zabierzcie ze sobą papiery i serwetki o ciekawych wzorach lub stare gazety;)

Sobota, 14 grudnia 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Action painting, dripping?

W XX wieku wielu artystów odeszło od sztuki figuratywnej, poszukując własnego stylu, by wyrazić siebie. Jednym z nich był Jackson Pollock, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uprawiał malarstwo gestu, a jego inspiracją była twórczość ludzi z czasów prehistorycznych. Czy więc sztuka zatoczyła krąg? Z salonowej kanapy tęsknie spoglądamy w stronę wejścia do jaskini? W trakcie zajęć my również spróbujemy wyzwolić z siebie pierwotne siły twórcze. Rozłożymy nasze obrazy na ziemi i z zamkniętymi oczami przeniesiemy emocje na papier.