STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /EKSTRA-KLASA. NAUKA WIDZENIA, CZYLI ODCZYTYWANIE SZTUKI - NOWY CYKL DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH!
/

Ekstra-Klasa. Nauka widzenia, czyli odczytywanie sztuki - nowy cykl dla szkół ponadpodstawowych!

TERMIN 01 października 2019 - 26 czerwca 2020
MIEJSCE Willa Caro
Dla początkujących, średniozaawansowanych i pasjonatów, którzy chcieliby odświeżyć podstawy. Dla wszystkich tych, którzy uwielbiają sztukę odczuwać, ale też pragną usystematyzować swoją wiedzę i być może dzięki temu… jeszcze więcej widzieć? Matura to nie bzdura, więc Muzeum w Gliwicach przygotowało nowy cykl dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym po raz pierwszy, w przyspieszonym tempie, odbędziemy podróż po epokach, stylach, przypomnimy najwybitniejsze nazwiska świata sztuki. Od jaskini i wykopalisk, przez średniowieczne zamki, renesansowe dwory, XIX-wieczne salony po… współczesną ulicę. Ciekawostką będzie to, że podczas każdego wykładu pojawi się przynamniej jeden eksponat ze zbiorów gliwickiego muzeum, odzwierciedlający omawiane zagadnienie, który widzowie mogą oglądać podczas indywidualnego zwiedzania.

Zajęcia prowadzi Marta Witoń – historyk sztuki, edukator, przewodnik, pracownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach. Lekcje odwołują się do podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych z zakresu języka polskiego, historii, historii sztuki i wiedzy o kulturze. Uzupełniają ją o niezbędne narzędzia przydatne do analizy dzieł sztuki wizualnej. Odbywają się w Willi Caro w Gliwicach, trwają 1,5 godziny.

Grupy mogą zapisać się na wszystkie zajęcia cyklu bądź wybrane. Koszt udziału w zajęciach to 1 zł od grupy. Zapisy odbywają się pod numerem telefonu: 783 560 006. Rezerwacja lekcji jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 - 16.00. Serdecznie zapraszamy!

Tematy zajęć do wyboru:

1. Sztuka przed słowem pisanym, czyli jak to wszystko się zaczęło… O sztuce prehistorycznej.

2. Świat antycznych bogów i herosów. Mitologia grecka i rzymska w sztuce na przestrzeni wieków.

3. Ciężar romanizmu, lekkość gotyku. Sztuka średniowiecza.

4. Genialni indywidualiści. Artyści renesansu.

5. Kolor, ruch, światło. Nadążyć za barokiem.

6. Umysł wyzwolony. Oświecenie i klasycyzm.

7. Triumf ducha. Nie tylko Byron i Mickiewicz – sztuka romantyzmu.

8. Epoka „-izmów” (realizm, impresjonizm, symbolizm…), czyli wszystko, co warto wiedzieć o sztuce II połowy XIX wieku.

9. Wiecznie młodzi. O Wyspiańskim i innych artystach Młodej Polski. 

10. Niezmiennie zmiana. Najciekawsze zjawiska (i nazwiska) w sztuce XX wieku.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej