Szanowni Państwo, 28 czerwca 2019 r. Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ul. Dolnych Wałów 3 będzie nieczynne. W tym dniu zapraszamy do korzystania z usług Centrum Informacji Turystycznej w Radiostacji Gliwice *** Informujemy również, że 20 i 21 lipca 2019 r. Radiostacja Gliwice będzie niedostępna dla zwiedzających z powodu organizowanej w oddziale konferencji. Za utrudnienia przepraszamy.

Dom życia i Dom zgromadzenia: o tradycjach górnośląskich Żydów

TERMIN czwartek, 13 czerwca 2019 godz. 18:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Cykl 6 wykładów poświęconych dwóm „domom” – miejscom niezwykle ważnym dla każdego wyznawcy judaizmu. To domy „życia”, czyli cmentarz, i „zgromadzenia”, czyli synagoga. Choć wydawałoby się, że na ich temat wszystko już wiemy, to warto jednak przyjrzeć się każdemu zagadnieniu wyłącznie w kontekście tradycji Żydów górnośląskich, jednej z najbardziej wyrazistych i specyficznych grup wewnątrz społeczności żydostwa niemieckiego. Każdy wykład przeniesie nas do nieistniejącego już świata ludzi kroczących pomiędzy odwieczną żydowską tradycją a nowoczesnością, którą nie zawsze udawało się pogodzić z tym, co stare i wywodzące się z pradawnych źródeł wiary.

Dzisiaj zarówno na Górnym Śląsku, jak i w całej Polsce pozostały nikłe ślady po budowlach w stylu mauretańskim, który w połowie XIX wieku zaadaptowany został przez europejskich Żydów jako „styl narodowy”. Był stylem historyzującym, który miał odwoływać się do złotego wieku kultury Żydów sefardyjskich w Hiszpanii, a także symbolizować starożytne domy modlitwy z Palestyny i Bliskiego Wschodu.

Prowadzanie: Sławomir Pastuszka