/

Wykład: Czy tak rzeczywiście wygląda Jerozolima? Czyli synagoga jako namiastka miejsc, które nie były osiągalne, ale wszyscy o nich słyszeli

TERMIN czwartek, 12 grudnia 2019 godz. 18:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Bogatych w znaczenia motywów żydowskiego świata większość z nas poszukiwałaby na macewach. Symbolika kultury żydowskiej nie powinna jednak kojarzyć się wyłącznie z cmentarzami – wkroczyła ona także do synagog, gdzie stanowiła lub nadal stanowi element wspaniałych dekoracji malarskich, z których słynęły wnętrza także polskich bożnic. To właśnie tej symbolice poświęcone zostaną cztery wykłady, podczas których będzie można poznać znaczenia, jakie w kulturze żydowskiej mają najróżniejsze (czasem zaskakujące) motywy, takie jak: słoń, jednorożec, znaki zodiaku czy menora. Dowiemy się również, jak dawniej wyobrażano sobie odległe miejsca w ziemi Izraela, nie dysponując ku temu odpowiednimi źródłami ikonograficznymi.

 Synagoga, poza tym, że była  miejscem modlitwy, miała stanowić namiastkę utraconej ziemi, o której marzyło wielu Żydów. Oczywiście z wielu względów powrót do Ziemi Obiecanej nie był możliwy, dlatego też synagoga stała się miejscem, w którym za sprawą wystroju malarskiego można było wyobrazić sobie najważniejsze miasta i miejsca Ziemi Izraela. Ale czy to, co było na obrazach, przedstawiało to, co istniało w rzeczywistości? O tym, i nie tylko, dowiemy się podczas wykładu.

 Prowadzenie: Sławomir Pastuszka