Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dla szkół i przedszkoli

Żydzi nie wzięli się z Księżyca…

Parafrazując cytat Mariana Turskiego – historyka, dziennikarza, działacza społecznego, byłego więźnia obozu KL Auschwitz - odwołujący się do powszechnej wiedzy dzisiaj na temat Holokaustu, chcielibyśmy zaprosić na lekcję o historii wielowiekowej obecności społeczności żydowskiej na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej. Historia ta niejednokrotnie ulega skracaniu i wielu uproszczeniom, a także bywa ograniczana do jej ostatniego, tragicznego rozdziału – Holokaustu. Nie sposób w ciągu jednej godziny lekcyjnej opowiedzieć jak wielki wpływ mieli Żydzi na rozwój naszego kraju w różnych jego okresach. Wzajemne przenikanie się kultur wzbogacało mieszkające obok siebie społeczności i do dziś pozostawiło szereg podobieństw zarówno na płaszczyźnie językowej jak i obyczajowej. Lekcja jest również wynikiem naszych własnych pytań i dociekań. Będąc w wieku szkolnym, po raz pierwszy słowo „Żyd” pojawiło się w kontekście Holokaustu właśnie. Nie potrafiliśmy zrozumieć dlaczego słuchamy o „jakiś” (obcych) Żydach, kim są, skąd się w Polsce znaleźli. Po latach poznaliśmy odpowiedź i wiemy, że nie przybyli z przysłowiowego Księżyca. Gdzie jednak rozpoczyna się historia Żydów na ziemiach polskich? Skąd przybyli, co nimi kierowało i dlaczego zdecydowali się pozostać w tej części Europy? Na te i inne pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź podczas naszych zajęć. Dzięki przystępnej formule lekcji, uczestnicy będą mogli przyswoić podstawowe informacje na temat niemal tysiącletniej bytności Żydów w Polsce, a także poznać legendy i teorie związane z ich przybyciem na te tereny. Zajęcia te mogą być świetnym wprowadzeniem w tematykę żydowską dla młodszych uczniów, a także istotnie wzbogacić wiedzę uczniów szkół średnich zarówno w ramach lekcji wychowawczej jak i historii.

Zajęcia dla uczniów klasy 5-8 SP i szkół ponadpodstawowych.