Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dla szkół i przedszkoli

Starcie Dawida z Goliatem – opowieść o Petycji Bernheima

Historia Franza Bernheima, a także samej petycji, której był twarzą to niezwykle ważna karta w dziejach Gliwic, Śląska, a także samej Europy. Wraz z dojściem Hitlera do władzy w 1933 roku, doszłodo nasilenia prześladowań na tle antysemickim. Zapowiadany w prasie bojkot sklepów żydowskich sprawił, że nasz bohater został zwolniony z domu towarowego DEFAKA. Obowiązujące na Śląsku postanowienia Konwencji Genewskiej z 1922 gwarantowały bezpieczeństwo mniejszościom, do których zaliczali się także Żydzi. Fakt ten postanowiła wykorzystać grupa żydowskich prawników, wśród których warto wymienić choćby wieloletniego przewodniczącego gliwickiej gminy – Arthura Kochmanna. Sformułowani oni tekst skargi do Ligi Narodów, która przeszła do historii jako „Petycja Bernheima”. I tak oto Żydzi z Górnego Śląska poszli na wojnę z III Rzeszą.

Opowieść o Franzu Berheimie niesie uniwersalne przesłanie, że niezależnie od okoliczności należy sprzeciwiać się niesprawiedliwości, a przestrzeganie prawa jest gwarantem bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Zajęcia te są też doskonałą okazją do refleksji nad zjawiskiem antysemityzmu i procesu przesuwania granic, który doprowadził do Zagłady.

Zajęcia dla uczniów klasy 7-8 SP i szkół ponadpodstawowych.