STRONA GŁÓWNA / EDUKACJA /BLASK JAŚNIEJSZY OD GWIAZD - ZAJĘCIA ŚWIĄTECZNE DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH
Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!
/

Blask jaśniejszy od gwiazd - zajęcia świąteczne dla grup przedszkolnych i szkolnych

TERMIN 22 listopada - 21 grudnia 2022
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Noc cicha w śnie, gdy cud spełnia się:
Syn Boży przychodzi na ziemię.
Obudził mnie blask jaśniejszy od gwiazd,
Nad szopką anielskie brzmi pienie: gloria, gloria!
(…)
/„Noc cicha w śnie”, sł. H. Jakubowska, muz. F. Nowowiejski/
 
 
 
Grudzień coraz bliżej, dlatego Muzeum w Gliwicach przygotowało zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych, które wprowadzą nas w niepowtarzalną, magiczną i pełną ciepła atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku poznamy zwyczaje świąteczne charakterystyczne dla naszego regionu, czyli Górnego Śląska, ale też wyruszymy w świąteczno-etnograficzną podróż… po całej Polsce! Podczas lekcji dowiemy się także, dlaczego choinka stała się symbolem okresu bożonarodzeniowego, zajrzymy do wnętrza betlejemskiej stajenki i dołączymy do… orszaku kolędników. Nie zapomnimy oczywiście o działaniach warsztatowych!

Grupy przedszkolne i szkolne zapraszamy na zajęcia świąteczne do:
 
Willi Caro i Zamku Piastowskiego pomiędzy 22 listopada a 21 grudnia 2022 r. (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00,
 
Oddziału Odlewnictwa Artystycznego pomiędzy 22 listopada a 21 grudnia 2022 r. (od wtorku do piątku) – godz. 9.00 i 11.00.

 
Zajęcia realizowane w formie stacjonarnej lub na platformie ZOOM (do wyboru). Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych to złotówka od grupy, zajęcia on-line są bezpłatne.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: zajęcia w Willi Caro/na Zamku Piastowskim: tel. 783 560 006, zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego: tel. 665 280 021. Zapisy na zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.

 Uwaga! Zapisy na zajęcia rozpoczynamy 8 listopada (wtorek) od godziny 9.00.

Zajęcia w Willi Caro i Zamku Piastowskim:

Godne Święta w śląskim domu
 
Śląsk to region bogaty w zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe. Co go odróżnia od pozostałych regionów? Co to jest moczka?  Kto i po co potrząsa drzewkami w wigilijny wieczór? Dlaczego w Wigilię nie wolno rąbać drewna i wbijać gwoździ do ściany? Jakie są najbardziej popularne potrawy na bożonarodzeniowym stole i w jaki sposób ozdabiano dawniej choinkę? O wierzeniach i zwyczajach, które już zapomniano, a także o tych, które nadal są kultywowane na Śląsku dowiemy się podczas zajęć.
Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. 
 
 
Bożonarodzeniowy Atlas Etnograficzny

Podczas naszego spotkania wyruszymy w świąteczno-etnograficzną podróż… po Polsce! Usłyszymy o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych charakterystycznych dla różnych regionów kraju – od Pomorza, przez Warmię, Mazury, Kaszuby po Małopolskę i Górny Śląsk. Dowiemy się, kto w różnych regionach Polski w Wigilię przynosi prezenty (Gwiazdka, Dzieciątko, Gwiazdorek, a może Mikołaj?), poznamy też wybrane przykłady dziedzictwa związanego z obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia, charakterystyczne dla danych regionów – takie jak chociażby szopki krakowskie. Zdobyte wiadomości wykorzystamy przy tworzeniu Bożonarodzeniowych Atlasów Etnograficznych, które każdy z uczestników zabierze do domu.
Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. 
 
 
Mikołaj i inni święci okresu bożonarodzeniowego

Kiedy urodził się Święty Mikołaj? Jak wygląda? Czy ma długą siwą brodę? A może pije coca-colę? Jaki obraz św. Mikołaja wykreowała popkultura, a co głosi o nim historia i legenda? Podczas zajęć przybliżymy postać prawdziwego biskupa Mikołaja z Miry, dowiemy się, skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się prezentami i dlaczego przypada właśnie 6 grudnia. Nie zapomnimy jednak również o innych postaciach grudniowych świętych, którzy, choć aktualnie ustępują popularnością Mikołajowi, przez stulecia byli równie sławni. Może wśród uczestników zajęć znajdą się współczesne imienniczki Łucji czy Barbary, a wśród uczestników Szczepana i Sylwestra? Pod koniec spotkania, dzieci wykonają kartkę świąteczną, ozdobioną wizerunkiem św. Mikołaja, który, niezależnie od szerokości i długości geograficznej, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli okresu świątecznego.
Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkoły podstawowej.
 
 
Wokół choinki

Dla wielu zapach Świąt to nie tylko zapachy kulinarnych przysmaków tego czasu, ale też intensywny i charakterystyczny zapach drzewka choinkowego. Dlaczego to właśnie choinka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia? Kiedy pierwsze z nich zawitały do polskich domów i jak zastępowano je wcześniej? Czym je ozdabiano na przestrzeni dziesięcioleci? Razem z uczestnikami zajęć odbędziemy krótką wycieczkę do przeszłości i poznamy niesamowitą historię świątecznej choinki, a podczas warsztatów wykonamy tradycyjne ozdoby, które ozdobią potem nasze domowe drzewka!
Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkoły podstawowej.

Zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego:

Barbórka

Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Na kilka dni przed Barbórką  organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety do karczm piwnych nie mają wstępu, zamiast tego organizują spotkania w swoim gronie - babskie combry… O tym i innych górniczych obyczajach opowiemy podczas zajęć. W części praktycznej przyozdobimy replikę pamiątkowej, żeliwnej plakiety z wizerunkiem górnika.
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.

 

Kolędowanie – o świątecznych widowiskach na Śląsku

W ramach zajęć uczestnicy dowiedzą się co to jest kolęda oraz kim są kolędnicy, poznają tradycje związane z kolędowaniem, dowiedzą się jakie postaci brały udział w korowodzie kolędników na Śląsku oraz poznają ich zwyczaje. Istotą kolędowania była obrzędowa wymiana darów, dlatego na zakończenie kolędnicy prosili o datek, my natomiast zaprosimy do… wspólnego malowania świątecznych gipsowych odlewów aniołków lub postaci związanych z tradycyjną szopką.
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.

 

Betlejka dla wszystkich

Górny Śląsk to region bogaty w zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe. Przed laty atmosferę świąt Bożego Narodzenia tworzyły tu ręcznie wykonywane szopki, zwane betlejkami. Dlaczego Ślązacy zapomnieli o tej niegdyś nieodzownej dekoracji domu? Co jeszcze odróżnia Śląsk od pozostałych regionów? Co to jest moczka i jakie są najbardziej popularne potrawy na bożonarodzeniowym stole? O wierzeniach i zwyczajach, które już zapomniano, a także o tych, które nadal są kultywowane na Śląsku, opowiemy podczas zajęć. W części warsztatowej pomalujemy gipsowe ozdoby choinkowe lub postać Jezuska.
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej