Rokokowy sangwinik, burżuazyjny choleryk, salonowy flegmatyk a może porcelanowy melancholik? Muzeum w Gliwicach zaprasza do Willi Caro na wyjątkowe zwiedzanie XIX-wiecznych wnętrz, podczas którego dowiemy się czegoś także o własnym wnętrzu. Specjalnie opracowany test,  wypełniany w trakcie oprowadzania, pozwoli określić nasz muzealny temperament. Każdy kiedyś słyszał o cholerykach, flegmatykach, melancholikach i sangwinikach. Ten wprowadzony w starożytności przez Hipokratesa podział nadal obowiązuje, choć nikt nie tłumaczy go już tajemniczymi humorami. Dzisiejsza psychologia temperament definiuje jako zespół względnie stałych cech zachowania, które przejawiają się we wszystkich czynnościach człowieka, nawet tak nietypowych, jak zwiedzanie. Wizyta w Muzeum może zatem stać się świetną okazją do spotkania nie tylko z przeszłością, ale i z samymi sobą. By nie zapomnieć o wyniku psychozabawy każdy, kto weźmie w niej udział, otrzyma kolorową przypinkę z wizerunkiem własnego muzealnego temperamentu. Jako pierwsi psychozabawę przetestują Seniorzy, których w ramach Muzealnego Uniwersytetu III Wieku zapraszamy na zwiedzanie z temperamentem we czwartek, 7 kwietnia.

Do Muzeum przychodzimy zazwyczaj, by poznać przeszłość, nacieszyć oczy dziełami mistrzów, zrozumieć historię… Jednak zabytki, a także sposób, w jaki zwiedzamy, mogą nam wiele powiedzieć o nas samych. Bo to, czy podczas oprowadzania podążamy zawsze na czele grupy, tuż przy przewodniku, czy raczej niespecjalnie uważnie słuchamy tego, co ma do powiedzenia, wymieniając uwagi z przyjaciółmi, albo też trzymamy się nieco na uboczu – zależy właśnie od naszego temperamentu. Oczywiście test na muzealny temperament to tylko psychozabawa, ale może stać się impulsem, by tematem zainteresować się głębiej. Dla grup szkolnych przygotowujemy odrębne zajęcia poświęcone temperamentowi, które kończyć się będą zwiedzaniem wnętrz Willi Caro i rozwiązaniem testu – opowiada autorka psychozabawy, Ewa Chudyba, odpowiedzialna za muzealną edukację.

 Od niedzieli 10 kwietnia psychozabawa „Twój muzealny temperament”  będzie dostępna dla wszystkich  zwiedzających wystawę stałą w Willi Caro –  grup, osób indywidualnych, zwiedzających z przewodnikiem i bez przewodnika. Zarówno test, jak i przypinka, którą otrzymamy po rozwiązaniu testu, są bezpłatne.