Erich Mendelsohn to jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku. W Gliwicach w 1922 roku zrealizował pierwszy w swojej karierze dom towarowy – Seidenhaus Weichmann – jeden z najnowocześniejszych wówczas w świecie.  Miasto zyskało awangardowy obiekt modernistyczny,  było jednak zbyt konserwatywne, by kultywować tak radykalny styl w budownictwie na swym terenie. O Erichu Mendelsohnie w niedzielę, 10 marca opowie dr inż. arch. Ryszard  Nakonieczny, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Twórczość zawodową Erich Mendelsohn rozpoczął wcześnie, jeszcze przed ukończeniem  studiów na politechnice monachijskiej –  w 1911 r. w rodzinnym Olsztynie  zrealizował Dom Pogrzebowy przy cmentarzu żydowskim. W czasie, kiedy w Gliwicach powstawał Seidenhaus Weichmann, Mendelsohn zbudował także małą elektrownię dla zakładów tekstylnych Mayer-Kauffmann w Głuszycy na Dolnym Śląsku, która niestety niedawno została rozebrana. We Wrocławiu można podziwiać jego luksusowy dom towarowy Petersdorff, zbudowany w latach 1927-1928. Architekt zrealizował wiele innych budynków w Niemczech, Czechosłowacji, Wielkiej Brytanii, Palestynie i Stanach Zjednoczonych. Z 4 znajdujących się do niedawna w Polsce pozostały już tylko 3!

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach