„Żołnierze Stolicy! (…) Stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność” – tymi słowami 1 sierpnia 1944 roku zwrócił się do żołnierzy gen. Tadeusz Komorowski „Bór”. Tego dnia rozpoczęła się jedna z najkrwawszych bitew w historii naszego kraju – Powstanie Warszawskie. W środę, 1 sierpnia 2018 mija 74. rocznica jego wybuchu.  O godzinie 17:00, gdy w całej Polsce zawyją syreny, zatrzymajmy się i uczcijmy tych, którzy walczyli za naszą wolność.

Powstanie Warszawskie, planowane na kilka dni, upadło 2 października po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Chociaż w sensie militarnym powstanie zakończyło się klęską, pamięć o tym zrywie była pielęgnowana przez kolejne pokolenia Polaków, kształtując ich przywiązanie do idei niepodległości.

Pułkownik Kazimierz Iranek-­Osmecki, szef Oddziału II (informacyjno-­wywiadowczego) Komendy Głównej AK, tak opisywał potrzebę wzięcia udziału w patriotycznym zrywie: Trzeba było przeżyć pięć lat okupacji w Warszawie, aby czuć to, co czuła ludność i żołnierze. Trzeba było żyć dzień po dniu, godzina po godzinie przez pięć lat w cieniu więzienia na Pawiaku, trzeba było w ciągu tych miesięcy widzieć, jak znikają przyjaciele jeden po drugim, odczuć za każdym razem skurcz serca w piersi, trzeba było codziennie słyszeć odgłosy salw tak, że się już przestawało je słyszeć, przyzwyczaić się do nich, jak do dzwonów kościelnych, trzeba było milcząco asystować na rogu ulicy w smutny zimowy wieczór lub świetlisty poranek wiosenny, przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych, wziętych przypadkowo z tłumu, spędzonych pod mur, z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić.

Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i bohaterów narodowego zrywu przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w całym kraju. Więcej – tutaj.

1 sierpnia, o godz. 12.00, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. św. Jana 10, III piętro) odbędzie się projekcja filmu: „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, scen. i reż. Ireneusz Dobrowolski (75 min.). Wstęp wolny – zapraszamy!

 

1 sierpnia 2018 – Godzina „W” na katowickim rynku. Śląski Hufiec ZHP zaprasza o godz. 16.45, pod Pomnik Harcerzy w Katowicach na uroczystość upamiętniającą 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego